
- 1/7
- Następne
Koszt eksploatacji kolektorów
Wszyscy, którzy inwestują w zakup i zamontowanie baterii słonecznych, liczą na to, że te pieniądze dość szybko się zwrócą, a własne kolektory znacznie obniżą opłaty za pobieraną z ogólnej sieci energię. Aby tak rzeczywiście było trzeba będzie odpowiednio zadbać o zainstalowane urządzenia. Zaleca się więc, by przynajmniej raz do roku wykonać gruntowny przegląd całej instalacji, czyli kontrolę stanu kolektora, sprawdzenie odpowiedniego przepływu, wyregulowanie automatyki. Średnie obliczenia wydatków na konserwację i czyszczenie urządzeń wynoszą około 500 zł rocznie, co przy oszczędnościach związanych z opłatami za pobraną energię, nie jest dużym wydatkiem. Stąd, oprócz względów ekologicznych, bierze się więc coraz większa popularność własnych mini-elektrowni.
Baterie słoneczne na dachu
Od czego zacząć?
Kiedy już jesteśmy zdecydowani na taki rodzaj inwestycji, najpierw wypada konkretnie przeanalizować realne możliwości i najlepszy sposób realizacji zadania. Dobrze jest poradzić się fachowców, którzy najprecyzyjniej dokonają pomiarów odnośnie naszego zapotrzebowania na energię oraz wskażą, jaki rodzaj paneli i systemu będzie optymalny.
Wezmą oni zapewne pod uwagę między innymi:
- w jakim charakterze wykorzystywana jest u nas energia (stałe czy czasowe),
- jaka jest maksymalna moc jej pobierania,
- jaka jest średnia moc zapotrzebowania,
- aktualne możliwości finansowe,
- czy planowana jest jej rozbudowa.
Po dokonanej analizie specjaliści zaproponują najlepszy według nich wariant. Potem nie pozostaje już nic innego, jak jego realizacja i satysfakcja z pozyskiwania darmowej, odnawialnej, ekologicznej i własnej energii. Życzymy powodzenia!