Ogrzewanie podłogowe godne polecenia?

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie podłogowe godne polecenia?

3,4/5 (15 ocen)

Któż z nas nie doświadczył sytuacji, kiedy przebywając dłużej w źle ogrzewanym pomieszczeniu, najbardziej zmarzł w nogi? Tak już jest w fizyce, że ciepło unosi się w górę, a zimno atakuje od dołu. Zmarznięte nogi sprawiają, że odczuwamy chłód w całym ciele, a jeśli ochłodzenie kończyn trwa zbyt długo, grożą nam różne powikłania zdrowotne. Prawdopodobnie te problemy spowodowały wynalezienie, tak dziś popularnego, ogrzewania podłogowego. Ciepło emitowane z grzejników zamocowanych pod podłogą sprawia, że unosząc się ogrzewa ono całe pomieszczenie i nikt nie ma prawa zmarznąć tam w ani w nogi, ani w ogóle.


Rodzaje ogrzewania podłogowego


Instalacje ogrzewania podłogowego występują w dwóch zasadniczych wariantach:

- Wodne – najczęściej montowane jest w domach mieszkalnych, gdzie jest kocioł gazowy lub pompa cieplna. Na jego budowę składają się następujące części: rury grzewcze, rozdzielacz z systemem regulacji, izolacja cieplna i przeciwwilgociowa, pompy ciepła, zawory, kocioł, materiały dylatacyjne i kompensujące rozszerzanie się podłogi. Zaletami tego rodzaju ogrzewania są: niski koszt eksploatacji i współpraca urządzeniami grzewczymi zamontowanymi w domu. Za minusy uznaje się natomiast dość drogie naprawy.

- Elektryczne – stosuje się najczęściej w kuchniach, łazienkach, korytarzach, holach. Zbudowane jest ono z termostatów, czujników temperatury, kabli grzewczych, mat grzewczych, folii grzejnych. Atutami tego ogrzewania są  niski koszt wykonania instalacji i szybkość zamontowania instalacji, a największą wadą wysoki koszt używania (droga energia elektryczna).

Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego

Gdzie najlepiej sprawdza się takie ogrzewanie?


Ogrzewanie podłogowe można zainstalować na powierzchni całego domu czy mieszkania lub w wybranych pomieszczeniach. W tym drugim przypadku najchętniej umieszcza się je w pokojach dziennych, pokojach dziecięcych i łazienkach. Dzieciaki, wiadomo, lubią biegać boso i bawić się na podłodze, więc ten typ ogrzewania jest doskonałym rozwiązaniem. Także łazienki zyskują wiele, kiedy chodząc po nich boso nie marzniemy, a wręcz przeciwnie, odczuwamy miłe, relaksujące ciepło.

Dodatkowo taka podłoga bardzo szybko wysycha :) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz