Grzejniki łazienkowe - rodzaje, dobór, wygląd i ogrzewanie

Jesteś tutaj:

Grzejniki łazienkowe - rodzaje, dobór, wygląd i ogrzewanie

2,6/5 (10 ocen)

Nowoczesne grzejniki łazienkowe nie tylko emitują ciepło, ale również pełnią funkcję suszarki oraz – coraz częściej – funkcje dekoracyjne. Odpowiednio dobrany do potrzeb domowników, a także pod kątem stylu i wielkości łazienki oraz właściwie konserwowany grzejnik, będzie z powodzeniem służył przez wiele lat. Jak zabrać się do kwestii doboru jak najlepszego modelu do naszej łazienki? Zapraszamy do dalszej lektury, gdzie znajdą Państwo kilka istotnych podpowiedzi.


Jak są zbudowane?


Grzejniki łazienkowe  najczęściej zbudowane są z dwóch stalowych lub aluminiowych kolektorów ułożonych pionowo, pomiędzy którymi zamontowane są poziomo rury (płaskie lub zaokrąglone). Liczba rur, ich wielkość oraz odległość pomiędzy nimi bywają różne. Jest to uzależnione po prostu od modelu grzejnika. Rury mogą być wypełnione wodą, specjalnym płynem lub masą.

Grzejniki łazienkowe funkcjonują oddzielnie lub w połączeniu z systemem centralnego ogrzewania. Występują w czterech zasadniczych typach:

- grzejniki elektryczne – nie mają wielkiej mocy i służą raczej do dogrzewania łazienki. Zawiesza się je na ścianie i podłącza do gniazdka z prądem.

- grzejniki wodne – podłącza się je do centralnego ogrzewania. Mają dużą moc grzewczą i mogą zastępować tradycyjne kaloryfery. Jednak nie działają poza sezonem grzewczym.

- grzejniki wodno-elektryczne – podłączane są do instalacji c.o., ale mają dodatkową grzałkę elektryczną, dzięki której można z nich korzystać nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok.

- suszarki elektryczne – nie służą jako źródło ogrzewania, ale wybiera się je wtedy, kiedy w łazience funkcjonuje inny system ogrzewania (np. podłogowy).

 

Grzejnik łazienkowy
Grzejnik łazienkowy

Materiał wykonania


Mamy tu do czynienia z dwoma grupami grzejników, zbudowanych z miedzi lub aluminium oraz tych ze stali. Elektryczne mogą być zarówno ze stali jak i  aluminium. Wodne są najczęściej ze stali, ale spotyka się również miedziane. Jeśli instalacja w łazience jest wykonana z miedzi, najlepiej jest zamontować  również miedziany grzejnik. Natomiast do instalacji z tworzywa sztucznego, można podłączać grzejniki z różnych materiałów.

Obecnie najczęściej spotyka się grzejniki stalowe. Mają wiele rozmiarów, kształtów i kolorów. Są funkcjonalne i proste w montażu. Natomiast aluminiowe i miedziane charakteryzują się tym, że szybciej się nagrzewają (aluminium i miedź są dobrymi przewodnikami ciepła), są lekkie i łatwe w instalacji. Pokrywa się je powłoką chromową, która zabezpiecza i jednocześnie nadaje  bardziej atrakcyjny wygląd.


Wygląd


Najczęściej spotykane grzejniki mają kształt prostokątów, ale w ofercie znajdują się również owalne, okrągłe albo inne o nietypowych kształtach. Producenci oferują też wygodne urządzenia do postawienia na podłodze, w narożniku lub przy wannie. Tworzą one wówczas fajne, ażurowe ścianki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz