Standardowe wymiary pralek - optymalny dobór

Jesteś tutaj:

Standardowe wymiary pralek - optymalny dobór

3/5 (161 ocen)

Bez względu na to czy pralka znajduje się w kuchni, czy w łazience trzeba zawczasu pomyśleć o jej wymiarach. Nieodpowiednia wielkość pralki staje się przyczyną niefunkcjonalnej aranżacji wnętrza i niewygodnego korzystania z urządzenia.


Modele pralek


Pralki wymagają podłączenia do instalacji wodnej, a równocześnie zapewnienia odpływu wody. Zajmują sporo miejsca i są z reguły utożsamiane z urządzeniami stałymi. Decydując się na zakup pralki warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, które pozwolą dokonać najbardziej korzystnego wyboru. Warto jednak wiedzieć, że każdy typ pralki stawia wnętrzu pewne wymogi.


Ładowane od góry


Zasadniczo klapa bądź drzwiczki determinują sposób załadunku pralki. Wpływa to oczywiście na konieczność zachowania wolnej przestrzeni – od góry lub frontu pralki. Pralki ładowane od góry są przeważnie mniejsze od urządzeń, których napełnianie odbywa się przy użyciu drzwiczek znajdujących się z przodu.

Pralki ładowane od góry sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Nie są jednak korzystną propozycją dla poddaszy. Skosy przyczyniają się bowiem do niewygodnego napełniania i opróżniania urządzenia.


Przykładowe wymiary pralek ładowanych od góry

Wysokość (cm)

Szerokość (cm)

Głębokość (cm)

460

360

350

850

400

600

850

600

440

890

400

600

900

400

600

900

400

650

 

W zależności od wymiarów pralek powszechnie dostępne są urządzenia o odmiennych ładownościach. Parametr ładowności wyraża się w kilogramach suchej bielizny.  W przypadku pralek ładowanych od góry parametry te wynoszą od około 3 kg, a kończą nawet na 8 kg.


Ładowane od frontu


Lokalizując pralkę ładowaną od frontu warto pomyśleć o szerokości. Tego rodzaju pralki są bowiem zasadniczo szersze od pralek ładowanych od góry. W ostatnim czasie popularnością zaczęły cieszyć się tzw. modele slim pralek ładowanych z przodu. Są one przeznaczone do najmniejszych powierzchniowo  łazienek lub kuchni. Ich głębokość nie przekracza nawet 40 cm.

Warto zauważyć, że pomimo większych gabarytów, pralki ładowane od góry pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni nad nimi. W związku z tym jedynie pozornie stawiają większe wymagania kubaturowe.


Przykładowe wymiary pralek ładowanych od frontu

Wysokość (cm)

Szerokość (cm)

Głębokość (cm)

840

600

540

845

597

557

850

595

320

850

595

600

850

600

400

 

Pralki z wsadem z przodu pozwalają na załadowanie nawet 10 kg suchej bielizny. Największa pojemność nie oznacza jednak najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Trzeba zatem zwrócić uwagę na pozostałe parametry pralki (np. efektywność prania czy odwirowania).

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz