Jaka umywalka do łazienki?

Jesteś tutaj:

Jaka umywalka do łazienki?

3,8/5 (12 ocen)

Umywalki umieszczane są w łazienkach i toaletach, często również w salach szpitalnych, pokojach hotelowych i innych pomieszczeniach, gdzie ludzie mają potrzebę umycia rąk. W tym artykule przyjrzymy się asortymentowi umywalek łazienkowych. Zobaczymy, jakie są ich rodzaje, z jakiego materiału się je produkuje, jakie mają rozmiary i kształty. Ułatwi to może niektórym podjęcie decyzji o zakupie nowej umywalki do swojej łazienki.


Umywalka? Tak, ale z czego?


Ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane są umywalki, dzielą się one na:

- umywalki ceramiczne – wciąż najbardziej popularne, więc można je nazwać klasycznymi. Słyną nie tylko z niewygórowanych cen, ale także z wysokiej odporności na środki chemiczne czy zarysowania. Mają wiele kształtów, wymiarów i kolorów. Łatwo jest je utrzymywać w czystości. Niestety łatwo jest je również stłuc lub uszkodzić podczas transportu.

- kamienne – są niezwykle dekoracyjne i oryginalne, ale ciężkie. Wymagają specjalnej oprawy. Muszą pasować do całego stylu łazienki. Zalicza się je do trwałych, odpornych na porysowania i zabrudzenia, a więc bardzo praktycznych modeli.

- szklane – zazwyczaj pięknie zaprojektowane robią ogromne wrażenie estetyczne. Mają różne kształty i kolory.

- stalowe – bardzo wytrzymałe, twarde i niepodatne na korozję. Doskonale wkomponowują się w łazienki urządzone w nowoczesnym stylu.

- tworzywo sztuczne - umywalki z takiego materiału są lekkie i trwałe. Również produkowane są w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach.

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa

Wisząca czy stojąca?


Jeśli chodzi o kolejne istotne kryterium podziału umywalek, wyróżnia się umywalki wiszące, stawiane nablatowe lub wpuszczane w blat i meblowe. Wiszące mocuje się na ścianach lub specjalnym stelażu, a także na postumencie lub półpostumencie. Sprawdzają się w małych łazienkach. Umywalki stojące montowane są na blatach albo meblach łazienkowych (najczęściej szafce pod umywalkę). Modele nablatowe mogą być wykonane ze szkła, ceramiki i kamienia.


Miewają bardzo zróżnicowane kolory, kształty i rozmiary. Są łatwe w montażu i demontażu, więc łatwo jest je samodzielnie wymienić, kiedy się znudzą lub trwale zepsują. Modele wpuszczane w blat mocowane są w ten sposób, że rant umywalki wystaje ponad blat. A wersje meblowe to takie, które wymagają dopasowania ich i zamontowania na szafce łazienkowej.

Wydają się praktyczne z tego względu, że szafka nie tylko skrywa część armatury, ale służy także jako dodatkowe miejsce na akcesoria łazienkowe.

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa czytaj dalej...

Koniecznie zobacz