Sedesy podwieszane - komfort i estetyka

Jesteś tutaj:

Sedesy podwieszane - komfort i estetyka

3,4/5 (52 ocen)

Sedesy podwieszane są nowoczesnym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem kwestii muszli klozetowych w toaletach i łazienkach. Kuszą klientów nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Ich konstrukcja polega na tym, że wszelkie elementy armatury ukryte są w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest tylko sama muszla, często bardzo efektowna. Tego typu modele wybierane są zarówno do niewielkich łazienek i toalet, jak i do tych całkiem przestronnych. Cenione są za oszczędność miejsca oraz łatwość utrzymania w czystości samych sedesów, jak i miejsca wokół nich.


Rodzaje sedesów podwieszanych


Podwieszane sedesy produkowane są z różnego rodzaju materiału, mają też odmienne wielkości, kolory i kształt. Różnice dotyczą także ich konstrukcji i funkcjonalności. Dlatego dla łatwiejszej klasyfikacji dzieli się je według kilku parametrów. Najczęściej jest to typ zabudowy stelaża, jego jakość, rodzaj muszli klozetowej albo typ przycisku spłukującego.

Rodzaje zabudowy stelaża

- z przeznaczeniem do lekkiej zabudowy – utrzymuje dość duże obciążenie, a mocowany jest do ściany i do podłogi i zasłania płytą gipsowo-kartonową,

- z przeznaczeniem do ciężkiej zabudowy – jest znacznie bardziej wytrzymały,  (utrzymuje obciążenia nawet ponad 400 kg) wymaga zamurowania go cegłami,

Rodzaj sedesu ze względu na jakość stelaża:

- stelaż uszczelkowy – wymaga różnej liczby uszczelek w miejscach połączeń,

- stelaż bezuszczelkowy – połączenia nie wymagają uszczelnienia, co w efekcie jest trwalszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Sedes podwieszany

Sedes podwieszany

Rodzaje muszli klozetowych:

Miski klozetowe różnią się długością, kolorem, kształtem i sposobem spłukiwania.

- typ spłukiwania – woda spływa dookoła, z dwóch stron lub z czterech stron,

- długość – długie muszle mają 67 lub 68 cm, średnie od 62 do 66 cm, a krótkie od 60 do 62 cm,

- kolor – najczęściej spotykane są te białe lub kremowe, ale coraz chętniej nabywa się także muszle kolorowe,

- kształt – muszle miewają bardzo różne kształty, więc warto, przy zakupie, zwrócić uwagę na dopasowanie ich stylu do aranżacji całej łazienki czy toalety.


Rodzaje ze względu na typ przycisku spłukującego:

- białe – najłatwiejsze w utrzymaniu czystości,

- satynowe – atrakcyjne i estetycznie,

- chromowane – dobrze komponują się z bateriami i innymi akcesoriami łazienkowymi.

- zwykłe przyciski – uwalniające standardową ilość wody,

- przyciski oszczędzające wodę – uwalniają mniejszą ilość wody,

- podwójne – można wybierać opcję z większą ilością wody do spłukania albo mniejszą ilością.

Sedesy podwieszane

Sedes podwieszany

Pojemność spłuczek podtynkowych


Na to, jak duży zbiornik zostanie zamocowany, wpływa kilka czynników. Najczęściej jest to ilość miejsca na stelaż oraz potrzeby przyszłych użytkowników. Na rynku prym wiodą spłuczki o pojemności 9 l, ale można kupić także takie o pojemności 7,5 l i mniejsze. Niektóre modele wyposażone są w regulację spłukiwania wody (można spuścić całą wodę lub jej część).

Od tego, jaka jest głębokość pojemnika na wodę, zależy szerokość stelaża, a co za tym idzie, wielkość miejsca wymaganego na jego montaż. Im głębokość pojemnika jest mniejsza, tym stelaż jest bardziej płaski, co dla wielu klientów ma kolosalne znaczenie, bo pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca. Te najbardziej płaskie zajmują około 13 cm.

Sedes podwieszany

Sedes podwieszany

Czy wiesz, że…


Zarówno sedesy, jak i bidety podwieszane nie muszą być usytuowane przy ścianie. Produkowane są takie konstrukcje stelaży, które umożliwiają zamontowanie muszli i bidetu nawet na środku toalety czy łazienki. Oczywiście pomieszczenia musza być odpowiedniej wielkości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz