Jak wybrać lustro łazienkowe?

Jesteś tutaj:

Jak wybrać lustro łazienkowe?

3,6/5 (27 ocen)

Trudno sobie wyobrazić łazienkę bez jakiegokolwiek lustra. Jest ono niezbędne do codziennych czynności, jakie się tam wykonuje, mycie zębów, czesanie się, makijaż, golenie się itp. W nowoczesnych łazienkach, lustra pełnią nie tylko funkcje użytkowe. Bardzo często stają się ważnym elementem dekoracyjnym w precyzyjnie zaplanowanej aranżacji. Optycznie powiększają ją i rozświetlają. Warto więc poświęcić więcej uwagi wyborowi odpowiedniego lustra do własnej łazienki.


Co jest ważne przy wyborze lustra?


Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by mieć więcej danych. Dlatego każdy powinien samodzielnie przeprowadzić analizę, do czego lustro będzie służyło, jak duża jest łazienka oraz jak zostanie zaprojektowana i umeblowana, a także ile mamy funduszy na ten zakup.

Na rynku można znaleźć lustra łazienkowe w różnych stylach, kształtach, wymiarach, z oświetleniem i bez niego. A każdy wariant wnosi coś innego. Potrafi dać złudzenie większej przestrzeni, poprawić jej oświetlenie, przyczynić się do lepszego relaksu osób korzystających z łazienki. Można je zamocować na dużej części ściany, nad umywalką, na drzwiczkach szafki. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę wysokość korzystających z niego osób. Nie powinno być zamocowane poza zasięgiem tych niższych domowników, ale też nie może być powieszone zbyt nisko, bo wcale nie jest wygodnie przeglądać się i na przykład golić pochylając się.

Lustro łazienkowe

Lustro łazienkowe

Rodzaje luster


Jak już zostało wspomniane, lustra mogą mieć bardzo różny styl. Wybierając model do własnej łazienki należy wziąć pod uwagę, jak została lub jak zostanie urządzona, aby nie wprowadzić dysonansu. Oto najczęściej spotykane rodzaje luster łazienkowych:

- Tradycyjne – występują w różnych kształtach i rozmiarach, a więc bywają prostokątne, podłużne, okrągłe, owalne. Mają lub nie mają ram. Można je wieszać lub stawiać. Czasem mają półeczkę na położenie szczotki lub innego drobiazgu potrzebnego przed lustrem.

- Ozdobne – dekoracyjne elementy na takich lustrach mają rozmaity charakter. Czasem wzorki pojawiają się na samej tafli zwierciadła, a czasem na jego ramie. Wykorzystuje się do tego metodę grawerowania lub łączenia kolorowych szkieł. Wybierając lustro bogato zdobione należy najpierw dobrze się zastanowić, czy będzie pasowało do wnętrza łazienki.

- Kosmetyczne – to są te, które najczęściej wieszamy nad umywalką. Pomagają w czesaniu się, goleniu, wykonywaniu makijażu. Miewają różną wielkość i kształt. Mogą być podświetlane, a czasem bywają wzbogacone o dodatkową taflę powiększającą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz