Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?

Jesteś tutaj:

Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?

4/5 (9 ocen)

Łazienka – niektórzy traktują to pomieszczenie tylko i wyłącznie użytkowo i nie spędzają tam więcej czasu, niż realnie potrzebują, inni uwielbiają relaks w tym miejscu i potrafią stracić poczucie czasu podczas kąpieli i innych czynności higienicznych. Dlatego też podejście do aranżacji łazienki bywa skrajnie różne. Pierwszy typ użytkownika postawi przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę, drugi oprócz tych cech będzie chciał, by łazienka miała nastrój. Na szczęście oba te oczekiwania nie wykluczają się i można je bez problemu połączyć.


Po pierwsze ściany i podłoga


Jeszcze zanim zaplanujemy jakiekolwiek wyposażenie i ustawienie w łazience, najpierw musimy podjąć decyzję co do materiałów na ściany i podłogę. To one zadecydują o kierunku, w jakim pójdzie styl i kolorystyka tego pomieszczenia. Wykończenie tych elementów możemy wykonać na wiele sposobów. Najpopularniejsze, oczywiście, są glazura i terakota, ale coraz modniejsza staje się na przykład mozaika oraz fototapety. Chętnie wybierane są również drewno i szkło.

Na ostateczny wybór często wpływają nie tylko nasze upodobania, ale przede wszystkim zasobność portfela. Czasem, kiedy trzeba pójść na kompromis, możemy chociaż częściowo wprowadzić trochę ekskluzywnych akcentów łącząc ze sobą różne materiały, ceramikę i szkło, drewno i ceramikę itp.

Dobrze zastanówmy się na kolorem, aby kolejne elementy wyposażenia odpowiednio komponowały się z całością. Jasne barwy, wiadomo, optycznie powiększają, zdecydowane kolory wymagają umiejętności zestawiania ich, a z ciemnymi należy bardzo uważać.

Aranżacja łazienki

Aranżacja łazienki

Po drugie funkcjonalność


I tu się zaczynają schody. Łazienka łazience nierówna. Przede wszystkim pod względem wielkości i kształtu. Niemałą rolę odgrywa również liczba i wiek domowników. Inaczej urządza się to pomieszczenie dla samych dojrzałych dorosłych, inaczej tam, gdzie są dzieci, a jeszcze inaczej dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Dlatego planując wyposażenie i jego rozmieszczenie bezwzględnie musimy wziąć pod uwagę wymienione wyżej kwestie.

Dla młodej rodziny z małymi dziećmi trzeba rozwiązać kwestię wysokości i wielkości muszli klozetowej oraz umywalki. Często stosowne nakładki oraz podstawki załatwiają ten problem, ale warto też zastanowić się, jeśli tylko miejsce i finanse na to pozwalają, nad dwiema umywalkami, z których jedna byłaby umieszczona niżej, tak, by maluchy samodzielnie sobie z niej korzystały.


W przypadku, kiedy wśród domowników znajduje się osoba starsza, mająca problemy z poruszaniem się lub osoba niepełnosprawna, urządzenie łazienki musi być pomyślane przede wszystkim pod kątem jej potrzeb i możliwości. Chodzi tutaj o więcej wolnej przestrzeni, obecność odpowiednich uchwytów i podnośników.

Jeśli chodzi o zasady funkcjonalności w standardowej rodzinie, to należy przede wszystkim zadbać o wygodne urządzenia oraz wystarczająco przestrzeni wokół nich. Im jej więcej, tym lepiej. Według badań naukowych takim minimum to 60 cm, ale raczej starajmy się więcej, przynajmniej około 1 metra.

Aranżacja łazienki

Aranżacja łazienki

Po trzecie wybór wyposażenia


To też niełatwa sprawa. Zwłaszcza w przypadku, kiedy nie da się zamontować i wanny i prysznica (kabiny). Jedni będą optować za wanną, drudzy za kabiną. Najlepszym wyjściem wtedy pozostaje opcja dwa w jednym, czyli wanno-kabina lub wygodny panel prysznicowy nad wanną i odpowiedni parawan lub zasłonka. W sklepach z tego typu asortymentem wybór jest ogromny. Kiedy już ustalimy, jakie urządzenia znajdą się w naszej łazience, pozostaje wybór konkretnych modeli. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz