Przestronna łazienka na poddaszu

Jesteś tutaj:

Przestronna łazienka na poddaszu

3,8/5 (6 ocen)

Łazienka na poddaszu nie musi kojarzyć się z małym, ciemnym, wciśniętym w kąt pomieszczeniem. Współczesne środki aranżacyjne oraz możliwości wykorzystania różnych materiałów, pozwalają na wykreowanie estetycznych i – co najważniejsze – wygodnych wnętrz. Trzeba tylko dobrze to zaplanować i przeznaczyć odpowiednią kwotę na doświadczonego projektanta, wykonawców i materiały. Na poddaszu możemy mieć całkiem przestronną, widną i ładną łazienkę.


Jak się do tego zabrać?


Przede wszystkim należy przyjrzeć się, ile mamy przestrzeni do zagospodarowania, jakie są jej plusy i minusy (skosy, słupy, belki, fragmenty więźby dachowej itp.), czy są jakieś różnice poziomów, jak jest z dostępem światła. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest powierzenie tego zadania fachowcowi od aranżacji. Architekci wnętrz profesjonalnie przeanalizują wszelkie atuty i wady, znajdą najlepsze rozwiązania i wskażą, jak je zrealizować.

Na pewno takie poddasze będzie musiało zostać odpowiednio ocieplone, warto będzie zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego okna (okien). Trzeba też wybrać odpowiednie materiały na wykończenie podłogi i ścian. Najważniejszą zasadą jest tutaj twórcze podejście do wszelkich nietypowych elementów i wykorzystanie ich jako dodatkowych atutów. Na poddaszu, naprawdę powstało już tysiące wyjątkowych łazienek. Nasza też może do nich należeć.


Realna powierzchnia użytkowa


Na poddaszu jest tak, że nie cała jego przestrzeń zaliczana jest do tzw. powierzchni użytkowej. Mniejszą lub większą część mogą stanowić fragmenty nieużytkowe. Granicą, która klasyfikuje poszczególne przestrzenie jest wysokość 1,90 m. Tam, gdzie jest ona równa lub wyższa, mamy powierzchnię użytkową. Wszelkie inne fragmenty zalicza się do powierzchni nieużytkowej, co wcale nie znaczy, że nie można jej wykorzystywać. Chodzi tylko o to, że nie da się na takiej powierzchni swobodnie wyprostować i poruszać.

Powierzchnię nieużytkową, w przypadku łazienki, przeznacza się najczęściej na postawienie wanny, zamontowanie różnego rodzaju schowków, półek, wieszaków, szafek. Natomiast w miejscach użytkowych umieszcza się kabinę prysznicową, umywalki, lustra, muszlę klozetową, bidet.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Wanna pod skosem


Jest to bardzo częste rozwiązanie w takich łazienkach. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Według obliczeń specjalistów, aby móc swobodnie korzystać z wanny, sufit nad nią nie może być niżej niż 95-110 cm. Za zewnętrzna krawędzią wanny musi być on już przynajmniej na wysokości 190 cm, aby można było do niej swobodnie wychodzić i z niej wychodzić. Natomiast przed wanną powinno się zadbać o minimum 70-100 cm wolnej przestrzeni na wytarcie i swobodne ubranie się.

Ciekawym i bardzo atrakcyjnym wariantem, w tym przypadku, jest umieszczenie okna dachowego nad wanną. Dzięki niemu

kąpiąca się osoba ma frajdę z oglądania nieba podczas kąpieli, co jest szczególnie romantyczne, kiedy widoczne są obłoki albo gwiazdy (w zależności od pory i pogody).

 

Kabina prysznicowa


Na poddaszu często spotyka się nie tylko skosy, ale również różnego rodzaju zakamarki i wnęki. Wielu projektantów lubi wykorzystywać je między innymi do umieszczania kabiny prysznicowej lub panelu prysznicowego z zastosowaniem parawanów szklanych lub zamontowanych drzwi przesuwnych. Niejednokrotnie takie miejsce na natrysk jest znacznie większe, niż mogłoby być w zwykłej łazience. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz