Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje

3,2/5 (56 ocen)

Więźba dachowa jest nader ważną konstrukcją każdego budynku. Odpowiada za podtrzymywanie całego dachu. To na nią przenoszone są wszelkie obciążenia pokrycia dachowego oraz oddziaływania czynników atmosferycznych takich, jak deszcz, grad, śnieg czy wiatr. Więźby zalicza się do konstrukcji ciesielskich, które muszą być wykonywane perfekcyjnie, solidnie i z jak najlepszego materiału. Wszelkie niedociągnięcia mogą w konsekwencji doprowadzić do katastrofy budowlanej i tragedii z tym związanej.


Podstawowe informacje na temat więźby dachowej


Jak już wiemy ten „stelaż” dachu przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany budynku. Wykorzystuje się tutaj specjalne złącza ciesielskie. Jednym z najważniejszych elementów każdej więźby są wiązary dachowe, które występują w kilku wariantach: krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe i wieszarowe. Dach zbudowany jest z kilku wiązarów. Na tych ostatnich zamocowane jest pokrycie dachu, które opiera się na nich dzięki tzw. „łatom”, a więc wąskim deskom lub szerokim listwom, czasem z dodatkowymi kontrłatami lub deskowaniem.

Natomiast wiązary oparte są na belkach stropu poddasza i na murze za pośrednictwem murłaty lub na ścianie szkieletowej (na belce oczepowej). Wzdłuż konstrukcji jest ona usztywniona za pomocą ukośnie przybijanych desek wiatrownic.

Wieźba dachowa

Wieźba dachowa

Najczęściej spotykane konstrukcje więźby


Do najbardziej popularnych rodzajów więźby zalicza się:

- Więźbę krokwiową -  obejmuje rozpiętość dachu do 6 m i nachylenie połaci powyżej 40°. Konstrukcja opiera się jedynie na murłatach, dzięki czemu powstaje całkowicie wolna przestrzeń poddasza. Obciąża ona w dużym stopniu  ścianki kolankowe, co wymusza ograniczenia ich wysokości  oraz zastosowania  wzmocnień, na przykład w postaci żelbetowych słupków lub wieńców, opasujących ściany na wysokości zamocowania murłat.

- Więźbę krokwiowo-jętkową – stosowaną przy dachach o rozpiętości do 8,5 m. Tutaj na około 2/3 wysokości dachu, krokwie spinane są przez jętki (poziome belki mocowane w górnej części wiązara jętkowego, podpierające krokwie).

- Więźbę płatwiową – wykorzystywaną do dachów o rozpiętości wyższej niż 8m i małym pochyleniu połaci. Jej krokwie oparte są na płatwi kalenicowej (belka biegnąca wzdłuż kalenicy). Płatew z kolei jest podpierana przez specjalne słupy (stolce), a czasem przez ścianę nośną zbudowaną na linii osi budynku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz