Dach jętkowy - warty uwagi?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Dach jętkowy - warty uwagi?

3,3/5 (74 ocen)

Dachy możemy podzielić nie tylko ze względu na kształt czy wykorzystany materiał konstrukcyjny. Istotne kryterium stanowi również sama konstrukcja. Jednym z najstarszych, a równocześnie obecnie popularnych rozwiązań konstrukcyjnych jest wiązar jętkowy.


Konstrukcja ciesielska


Dach jętkowy jest jedną z najprostszych konstrukcji dachowych wykonywanych z drewna. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe o odpowiedniej wilgotności. Wyznacznikiem jest również klasa wytrzymałości drewna oraz przeprowadzona w odpowiedni sposób obróbka. Zaimpregnowane środkami grzybobójczymi drewno nadaje się do wykonania wiązara.


Dlaczego jętkowy?


Choć dachy krokwiowe charakteryzują się znacznie prostszą konstrukcją niż dachy jętkowe, nie zawsze mogą być wykorzystane. Dlaczego? Ponieważ są wiązarami trójkątnymi, które  przy szerokości budynku powyżej 6,0 m stają się nieekonomiczne. W takim przypadku stosuje się wiązary jętkowe.

W tym rozwiązaniu krokwie są połączone. Przeciwległe krokwie łączy się poziomą belką, która nazywana jest jętką. Stąd wzięła się nazwa: dach jętkowy. Krokiew jest podzielona na dwa odcinki, w stosunku 3:2. Większą długość zawsze ma odcinek dolny.

Przy czym należy zaznaczyć, że nie powinien on przekraczać 4,5 m. Natomiast odcinek górny powinien mieć długość do 2,5 m. Ile zatem powinna wynosić długość jętki? Najczęściej jest to 3,5 m. Zaleca się, aby spadki połaci dachowych nie były mniejsze od 35°, a równocześnie nie większe niż 60°. Siły rozporowe są znacznie mniejsze, jeżeli zaprojektowany został stosunkowo duży spadek dachu.


Na podstawie powyższego opisu wyraźnie widać, że jętka nie tylko zachowuje sztywność konstrukcji, ale i zapewnia nośność elementów pochyłych, jakimi są krokwie. W związku z tym jętka poddawana jest ściskaniu. W zależności od tego jak duża jest siła ściskająca projektuje się jętki o odpowiednio dostosowanych do siły przekrojach. Belka może mieć przekrój o następujących wymiarach: 12x14, 12x16, 14x16, 16x18, 16x20.

Budowa dachu

Budowa dachu

Połączenie jętki z krokwią


Niezwykle istotną kwestią techniczną jest wykonanie prawidłowego połączenia. Musi ono zapewnić właściwą współpracę pomiędzy elementami. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Najczęściej stosuje się połączenie jętki z krokwią za pomocą:

Śrubowania – śruby są łącznikami stężającymi, zatem płaszczyzny krokwi i jętki zostają do siebie dociśnięte.

Na styk – stosuje się podwójną nakładkę, przykład klasycznego rozwiązania, z którego w chwili obecnej z reguły się rezygnuje.

Na półjaskółczy ogon – sposób podobny do połączenia na styk, ale występuje dodatkowe wzmocnienie w postaci śruby.

Również coraz częściej rezygnuje się z tego rozwiązania, ponieważ jest ono nie tylko pracochłonne, ale i osłabia krokwie przez wycięcia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz