Dach jętkowy - warty uwagi?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Dach jętkowy - warty uwagi?

3,3/5 (74 ocen)

Wzmocnienie w kierunku podłużnym


Ze względu na parcie wiatru w kierunku podłużnym niezwykle istotną kwestią jest wzmocnienie w tym kierunku konstrukcji. Najczęściej stosuje się przybijane do jętek wiatrownice. Są to deski lub ukośne łaty mocowane do krokwi. Usztywniają one całą konstrukcję i równocześnie zapewniają zgodną z normami budowlanymi, bezpieczną współpracę pomiędzy poszczególnymi elementami. Zaprojektowanie przekrojów łat wymaga uwzględnia rozstawu krokwi oraz przewidzianych obciążeń działających na konstrukcję. Przekroje łat wynoszą zazwyczaj: 24x48, 30x50, 40x60 mm.

Konstrukcja dachu

Konstrukcja dachu

Rodzaje więźb jętkowych


Typowa

Rozwiązanie przeznaczone jest dla mniejszych rozpiętości. Długość jętki nie przekracza tutaj 3,5 m. Bardzo często tego typu więźba stosowana jest w przypadku poddaszy użytkowych – jętka stanowi belkę lekkiego stropu nad poddaszem użytkowym.

W związku z tym dolna krawędź jętki powinna znajdować się co najmniej 2,0 m nad podłogą. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest niewielki muruje się ścianki kolankowe. Są one wymurowane na wieńcu stropowym i stanowią przedłużenie ścian niższej kondygnacji. Najczęściej ich wysokość wynosi 1,5 m. Ze względu, że przenoszą poziome i pionowe obciążenia dachu, muszą być w odpowiedni sposób wzmocnione. Projektuje się wtedy konstrukcję żelbetową w postaci wieńca lub słupków.


Z zastosowaniem ściany stolcowej

Ściany stolcowe tworzy jeden lub w niektórych przypadkach dwa rzędy słupów. Na nich właśnie podparte są jętki za pośrednictwem płatwi, czyli poziomych belek podpierających krokwie. Rozpiętość 7,5 m jest rozpiętością graniczną, ponieważ rozpiętości większe od niej wymagają zastosowania podparcia. W tym rozwiązaniu istotna jest również rozpiętość płatwi.

Usztywnienie dachu jętkowego, a równocześnie zmniejszenie rozpiętości płatwi umożliwia zastosowanie mieczy. Są to ukośne elementy konstrukcji dachowej, które zarówno zapewniają większą sztywność konstrukcji jak i stanowią dodatkową podporę płatwi.

Dwa rzędy słupów stosuje się zazwyczaj dla rozpiętości większych od 9,0 m, ale nie przekraczających 12,0 m.
Zaprojektowana konstrukcja dachu wpływa na typ i wybór więźby dachowej. Z pewnością więźba jętkowa w porównaniu z innymi typami więźb należy do rozwiązania stosunkowo prostego. Ponadto należy zaznaczyć, że jest również stosunkowo niedroga, czyli korzystnie wpływa na stan naszego portfela. Drewniana konstrukcja więźby jętkowej nie przeszła zatem do historii.
 

Koniecznie zobacz