Wymiary blachodachówki

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Wymiary blachodachówki

3,4/5 (241 ocen)

Dachówka z blachy imituje klasyczną dachówkę ceramiczną – czy podobnie jak ona zapewnia możliwość wyboru w zakresie wymiarów? Co wyróżnia gabaryty typowych blachodachówek?


Wymiary dachu


Oczywiście z logicznego punktu widzenia wymiary blachodachówki powinny odpowiadać gabarytom dachu. Najmniej kłopotów wiąże się oczywiście z prostymi konstrukcjami dachów (np. dachy jedno- czy dwuspadowe). Wtedy to można zrównoważyć długość arkusza blachy z długością połaci. Dzięki temu znacznie ogranicza się stopień trudności prac montażowych.

Równocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze istnieje możliwość idealnego połączenia długości arkusza blachodachówki z wymiarem połaci – chodzi o nietypowe konstrukcje.

Krótsze długości arkuszy pozwalają na:

- sprawny montaż,
- ograniczenie rozszerzania i kurczenia blachy pod wpływem oddziaływania zmieniających się temperatur.Moduł dachówki


Sama dachówka z blachy ma zazwyczaj długość modułową 350 mm lub 450 mm. Natomiast w przypadku szerokości pojawiają się już rozbieżności. Producenci  oferujący arkusze z blachy zapewniają przeważnie odległości pomiędzy przetłoczeniami od około 200 mm do 250 mm. Wysokości omawianych profili podobnie jak długość modułowa są ustandaryzowane w przedziale 15-20 mm.

Montaż blachodachówki

Montaż blachodachówki


Wymiary arkuszy


Umiejętne kupowanie blachodachówki w arkuszach jest ściśle powiązane z tzw. efektywną i całkowitą powierzchnią krycia. W związku z tym producenci podają zarówno szerokości całkowite jak i szerokości krycia produkowanych arkuszy blachodachówki. Zawsze szerokość krycia będzie mniejsza od szerokości całkowitej i to właśnie ta pierwsza powinna być brana pod uwagę podczas zakupu. Szerokość krycia uwzględnia bowiem zakłady blachy, które trzeba wykonać podczas montażu.


Przykładowe szerokości
 

Szerokość krycia (mm)

Szerokość całkowita (mm)

1000

1102

1110

1200

1100

1180

1140

1210

 

Warto zaznaczyć, że nie zawsze różnica pomiędzy szerokością całkowitą, a szerokością krycia jest taka sama. W związku z tym nie zawsze rozbieżności w cenach są podobne (przeważnie około 10%).

Standardowe długości arkuszy:

- min. 470 mm
- max. 6500 mm.

Poza wymiarami elementów dachówkowych z blachy jak i całych arkuszy należy pamiętać o parametrze gabarytowym, który będzie taki sam zarówno dla jednych jak i drugich - chodzi oczywiście o grubość. Standardowo grubość  wynosi około  0,5 mm. Zazwyczaj minimalna  grubość powłoki lakierniczej to około 25 μm. Jednak należy mieć na uwadze, że ze sztywnością blachy będą ściśle związane parametry tłoczenia.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz