Folie dachowe - ich rodzaje i parametry

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Folie dachowe - ich rodzaje i parametry

3,6/5 (5 ocen)

Dach jest elementem, który ochrania budynek przed opadami atmosferycznymi, a także zabezpiecza go przed utratą ciepła. Odpowiednia konstrukcja dachu oraz materiał, z jakiego zostanie wykonany, są gwarancją jego trwałości. Tworząc konstrukcję dachową, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kształt i parametry, ale też na jej poszczególne elementy. Ważną funkcję w całości dachu pełni folia dachowa. Wybierając folię dachową oraz całą izolację dachu, należy pamiętać o konieczności zachowania zrównoważonego bilansu przepływu pary wodnej przez przegrodę dachową.

Szczelność pokrycia dachowego jest niezwykle ważna. Jednak niemal niemożliwe jest stworzenie dachu przez który nie mogłyby dostawać się pojedyncze opady. Dodatkowo porywisty wiatr może wdmuchiwać wodę pod pokrycie, dlatego niezbędna jest wspomagająca warstwa izolacyjna, chroniąca głębiej osadzone elementy konstrukcji dachu. To zadanie najlepiej spełnia folia dachowa. Jej obecność jest nie bez znaczenia w zapewnieniu konstrukcji dachowej należytego bilansu przepływu pary wodnej. Ilość pary wodnej wnikającej w dach musi być równa ilości oddawanej. W przypadku zaburzenia tego bilansu w konstrukcji pojawi się wilgoć. Mokra izolacja nie spełnia odpowiednio swojej funkcji, a w konsekwencji zaczynają rozwijać się w niej grzyby, co niekorzystnie wpływa na drewniane elementy dachu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej folii dachowej i jej rodzaju. Na rynku dostępne są folie hydroizolacyjne, paroizolacyjne i paroprzepuszczalne.


Folie hydroizolacyjne


Folie hydroizolacyjne używane są do konstrukcji dachów płaskich i tarasów. Odpowiednie są dla dachów jedno- i dwupowłokowych oraz wentylowanych i niewentylowanych, a także z warstwą izolacji termicznej. Wykonane są z PVC, EPDM lub ich pochodnych. Mogą być układane na wszystkie podłoża betonowe (beton, betonowe prefabrykaty, beton komórkowy), drewniane, styropianowe, wykonane z pianki poliuretanowej lub bezpośrednio na warstwę materiału termoizolacyjnego. Folie zgrzewa się gorącym powietrzem lub łączy za pomocą kleju, dzięki czemu można nimi zabezpieczyć nawet bardzo duże powierzchnie. Doskonale sprawdzają się w nowym budownictwie oraz przy naprawach i rekonstrukcjach starych dachów.

Folie nieprzepuszczające wody stosuje się także do zabezpieczania tarasów. W tym celu należy posłużyć się tzw. folią kubełkową. Wymagane jest wcześniejsze ułożenie folii poślizgowej, wykonanej z PCV lub polietylenu, na warstwę betonu. Na tak przygotowane podłoże rozkłada się folię kubełkową, której zadaniem jest tworzenie przestrzeni wentylacyjnej. Para wodna i woda zatrzymywane są na folii poślizgowej. Na krawędziach tarasu należy zrobić otwory, przez które swobodnie będzie przepływać powietrze w przestrzeni wentylacyjnej oraz które ułatwią szybsze odparowywanie wody.


Folie paroizolacyjne


Ten typ folii sprawdzi się zarówno w konstrukcjach dachowych, jak i przy zabezpieczaniu stropów i ścian. Folie paroizolacyjne uniemożliwiają przenikanie wilgoci z wnętrza budynku. Układane są od wewnętrznej strony dachu (pod krokwiami), dzięki temu odgradzają ogrzewane pomieszczenia od jego konstrukcji. Niezbędne są na ocieplonym poddaszu użytkowym. Dobrej jakości folia powinna mieć bardzo małą paroprzepuszczalność (kilka g/m2/24 h) i jak najwyższy współczynnik oporu dyfuzyjnego – Sd. Folie paroizolacyjne ze względu na różną przepuszczalność dzielą się na:

– bariery parowe – folia polietylenowa z napylonym aluminium;
– opóźniacze pary – folia polietylenowa lepszej jakości (żółta lub niebieska) o Sd wynoszącym około 80 m i paroprzepuszczalności na poziomie 0,3–1 g/m2/24 h. Bardzo dobrze spełniają swoje zadanie, jednak mają wadę – para wodna bez drogi ujścia może zacząć się skraplać od wewnętrznej strony paroizolacji i być przyczyną zwilgocenia materiałów ściennych, a w konsekwencji rozwoju grzybów;
– regulatory pary – folia składająca się z kilku warstw. Para z pomieszczeń mieszkalnych przepuszczana jest przez nie częściowo do ocieplenia. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi powyżej 8 m, a paroprzepuszczalność – 5–6 g/m2/24 h.


Folie paroprzepuszczalne


Folie paroprzepuszczalne (FWK – folie wstępnego krycia) nadają się wyłącznie jako składnik konstrukcji dachów skośnych. Ich zadaniem jest ochrona ocieplenia przed przeciekaniem pokryć dachowych oraz zabezpieczanie warstwy zewnętrznej dachu przed niekorzystnymi skutkami działania wody. Wyróżnia się folie nisko- i wysokoprzepuszczalne.

Folia dachowa


Folie niskoprzepuszczalne


Folie te, jak sama nazwa wskazuje, przepuszczają znacznie mniejszą ilość pary wodnej niż wysokoprzepuszczalne. Ich paroprzepuszczalność wynosi 25–40 g/m2/24 h, a współczynnik Sd – od 0,3 do 3 m. Składają się z jednej lub dwóch warstw folii i siatki zbrojącej ze sztucznego tworzywa. Folie niskoprzepuszczalne nie mogą być umieszczone bezpośrednio na materiale termoizolacyjnym, jeżeli nie ma pod nimi szczeliny wentylacyjnej, ponieważ para z pomieszczeń mieszkalnych dość wolno przenika przez taką strukturę. Lepiej sprawdzają się na dachach o prostej formie, zwłaszcza dwuspadowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz