Folie dachowe - ich rodzaje i parametry

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Folie dachowe - ich rodzaje i parametry

3,6/5 (5 ocen)

Folie wysokoprzepuszczalne


Paroprzepuszczalność tych folii wynosi od 700 nawet do 3000 g/m2/24 h, a współczynnik Sd powinien być mniejszy niż 0,3 m. Łatwość przenikania pary wodnej przez folię sprawia, że woda nie skropli się i nie zwilgoci wełny mineralnej. Folia wysokoprzepuszczalna może być położona bezpośrednio na ociepleniu, bez konieczności tworzenia szczeliny wentylacyjnej. Głównym składnikiem materiału jest wodoszczelna i paroprzepuszczalna folia polipropylenowa lub polietylenowa z warstwą ochronną włókniny polipropylenowej. Jest dwu- lub trójwarstwowa, a także czterowarstwowa, dodatkowo wzmacniana siatką z włókna polipropylenowego lub polietylenowego.

Folie wysokoprzepuszczalne są lepsze od tych o niskiej paroprzepuszczalności ze względu na lepszą ochronę termoizolacyjną, większą ochronę konstrukcji dachu. Cechuje się większą szczelnością, lepiej chroni przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza, stanowi lepszą ochronę dla drewnianych konstrukcji dachu, umożliwia zastosowanie regulatorów pary zamiast paroizolacji. Przede wszystkim zaś z powodu niższego kosztu wykonania pokrycia dachu.


Do zadań specjalnych


Folie przeznaczone do konkretnych pokryć dachowych lub sposobów krycia dachu to folie: pod blachówki (większa wytrzymałość na wysoką temperaturę – od 95 do 120°C), na sztywne poszycie (o podobnych funkcjach jak papa, jednak cieńsze, lżejsze i wysokoparoprzepuszczalne), z paskiem klejącym (pasek uszczelnia styki pomiędzy poszczególnymi pasami folii; stosowana na dachy o mniejszym kącie nachylenia niż zalecany przez producenta pokrycia lub dachy narażone na silne podmuchy wiatru), pod blachy płaskie (maty strukturalne składające się z mocnych folii o wysokiej paroprzepuszczalności i mat oddzielających).


Uwaga!


Pod wpływem promieni UV folia może stracić wodoszczelność i być podatna na rozerwanie. Montaż pokrycia dachowego powinien odbywać się bezpośrednio po zamocowaniu folii na dachu. Promienie słoneczne mogą dostawać się także przez gotowe pokrycie, dlatego folia powinna cechować się wysoką odpornością na działanie promieni UV.

Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz