Blachodachówka z posypką - nowoczesna awangarda na dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Blachodachówka z posypką - nowoczesna awangarda na dachu

3,3/5 (43 ocen)

Blachodachówki są obecnie bardzo popularnym sposobem pokrywania dachów. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim z funkcjonalności i trwałości, a także z wielu wariantów, jakie są do wyboru. Niebagatelna jest również atrakcyjność estetyczna oraz dostępna cena.

Jedną z ciekawszych opcji tego rodzaju pokrycia jest blachodachówka z posypką. Jest ona znacznie trwalsza, odporniejsza i efektowniejsza pod względem wyglądu.


Blachodachówka z posypką – co to takiego?


Stalowa blachodachówka z posypką ceramiczną to nowoczesny rodzaj pokrycia dachu. Doskonale imituje tradycyjne dachówki ceramiczne, cementowe, bitumiczne, łupki skalne albo drewniane gonty. Jest znacznie bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (opadów, wiatru i promieni UV), niż zwykła blachodachówka.

Jej stalowy rdzeń jest galwanizowany stopem aluminiowo-cynkowym, co sprawia, że blacha jest ponad dwa razy trwalsza od blach z rdzeniem ocynkowanym. Jako blacha powlekana posiada kilka warstw ochronnych, z czego warstwa epoksydowa nakładana obustronnie zabezpiecza ją przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast powłoka z żywicy akrylowej uodparnia ją na porost mchem i glonami.

Na posypkę składa się łupek kamienny lub gon, które są właśnie pokrywane warstwą żywicy akrylowej. Do wspomnianego atutu odporności na mchy i glony dołącza się jeszcze lepsza izolacyjność akustyczna blachodachówki z posypką, gdyż nie wydaje ona tak dużego hałasu podczas opadów, jak zwykła blachodachówka. Zewnętrzna warstwa zapobiega również gwałtownemu osuwaniu się śniegu oraz nie nagrzewa się tak mocno podczas upałów. Zapobiega także powstawaniu niekorzystnych dla blachy naprężeń, które często powodują uszkodzenia mocowania. Dla wielu ważną zaletą jest również atrakcyjny wygląd, na który składa się świetna imitacja prawdziwej dachówki czy gontu i specyficzny połysk, jaki daje posypka z warstwą żywicy akrylowej.


Zalety blachodachówki z posypką


Blachodachówka z posypką ceramiczną nowoczesnym, funkcjonalnym i eleganckim pokryciem dachu. Ze względu na swoje walory, spełnia oczekiwania wielu, nawet wymagających klientów. Wśród najbardziej cenionych atutów można wymienić:

- lekkość,
- możliwość układania przy każdym spadku połaci dachu od 12° do 90°,
- można ją z powodzeniem wykorzystywać zarówno na potrzeby budownictwa mieszkaniowego prywatnego i publicznego, jak i instytucjonalnego (szkoły, budynki użyteczności publicznej itp.),
- łączy cechy nowatorskie z tradycyjnym wyglądem,
- do wyboru są różne kolory pokrycia,
- nie wymagają skomplikowanej i częstej konserwacji,
- odporna na korozję,
- odporna na porosty,
- świetnie wycisza deszcz, grad, uderzenia gałęzi o dach,
- stanowi doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi,
- utrudnia obsuwanie się śniegu,
- przy jej układaniu nie powstaje dużo odpadów,
- w sprzedaży jest bogata oferta elementów systemu akcesoriów, a to umożliwia wykonanie nawet trudnych konstrukcji dachowych,
- zapewnia wyjątkowo szybki montaż.


Wykorzystanie


Blachodachówka z posypką może być stosowana, jak już wyżej wspomnieliśmy, na dachach o kącie nachylenia połaci 12 - 90°. Jej panele są zakończone symetrycznie po bokach, więc nawet po odcięciu kawałka, można go jeszcze z powodzeniem wykorzystać. Ten atut nie dotyczy jednak blachodachówek sprzedawanych w wielkoformatowych arkuszach.

Standardowe panele blachodachówki z posypką produkowane są w wąskich długich panelach (41 x 133 cm, 40 x 132 cm, 40 x 110 cm itp.). Mogą mieć różną barwę, ale najtrwalsze są te o naturalnym kolorze kruszywa, a więc ceglaste i brązowe.
Tego typu pokrycie doskonale sprawdza się na większości dachów, dlatego można je spotkać i na domach jednorodzinnych, w budownictwie publicznym, jak i na budynkach różnych instytucji i firm.

Kiedy zdecydujemy się już na tego typu pokrycie dachu, w sklepach możemy nabyć kompletne systemy, w których znajduje się wszystko, co niezbędne do położenia dachu.

 

Zobacz także: Koszt pokrycia dachu blachodachówką


Sposób montażu


Układanie blachodachówki z posypką ma swoje zasady. Pod pokryciem należy umieścić ruszt z kontrłat i łat, w których rozstaw łat powinien wynosić od kilkunastu do 40 cm. Charakterystyczne jest to, że blachę układa się w odwrotnym kierunku, niż tradycyjne rodzaje pokrycia, czyli od kalenicy w dół. Kolejne rzędy blachy wsuwane są pod te, które zostały już wyżej ułożone. Kiedy zostanie ułożonych kilka rzędów blachy, trzeba przybić ją do łat specjalnymi, oksydowanymi gwoździami, które dodatkowo zabezpiecza się kitem i zasypką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz