Blachodachówka z posypką - nowoczesna awangarda na dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Blachodachówka z posypką - nowoczesna awangarda na dachu

3,2/5 (29 ocen)

Koniecznością jest przestrzeganie zachowania wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach w taki sposób, aby pionowe zakłady nie były nigdzie widoczne. Panele znajdujące się bezpośrednio przy rynnie najczęściej wysuwa się trochę poza okap i mocuje gwoździami do pierwszej łaty.

Kosze, czyli miejsca połączeń połaci dachu, można pokryć obróbkami z blachy  lub zastosować gotowe elementy zwane koszami. Do koszy przecież spływa woda z przylegających do siebie części dachu, więc muszą być odpowiednio uszczelnione i wykończone. Kosz zazwyczaj leży na kontrłatach, do których jest przymocowany specjalnymi klamerkami do łat. Odstęp pomiędzy krawędziami paneli po obu stronach kosza nie może być mniejszy od 10 cm, a panele nie mogą się stykać. Panele w koszach podgina się do dołu albo odpowiednio przycina bez podginania, ale za to z wykorzystaniem uszczelki koszowej.

Panele przylegające do komina odginane są na szerokość około 5 cm do góry. Potem nakładana jest obróbka przyścienna, którą następnie mocuje ją do ściany. Obróbka może być elementem gotowym albo wykonywana jest ręcznie z blachy. Przy samym kominie nie powinno być połączeń paneli.


Konserwacja


Konserwacja pokrycia z blachodachówki, także tej z posypką, nie jest trudna. Zdecydowana większość brudu i większych zanieczyszczeń spływa z opadami. Wystarczy tylko co jakiś czas usuwać zalegające liście, gałęzie itp., a także sprawdzać, czy powierzchnia nie została porysowana. Miejsca ewentualnych uszkodzeń trzeba oczyścić i zabezpieczyć farbą zaprawową. Na szczęście w przypadku blachodachówki z posypką nie ma problemu z mchem i glonami.

 

Zobacz także: Blacha szwedzka


Cena blachodachówki z posypką


Ten rodzaj pokrycia jest, oczywiście, droższy od zwykłej blachodachówki. W zależności od producenta i właściwości ceny wahają się w przedziale 21 zł – 70 zł za m². Do tego należy doliczyć koszt związany z zakupem innych elementów niezbędnych do pokrycia dachu, a także honorarium dla ekipy dekarskiej.

Zdjęcie prezentuje blachodachówkę z posyką firmy Blachy Pruszyński


Koniecznie zobacz