Dachówka karpiówka - rodzaje i układanie

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Dachówka karpiówka - rodzaje i układanie

3,5/5 (89 ocen)

Dachówka ale jaka? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy charakterystykę naczelnej przedstawicielki – dachówki karpiówki. Dzięki czemu dachówka karpiówka zawdzięcza swoją popularność?


Naturalne piękno


Niewątpliwie czynnikiem sprzyjającym do pozytywnego odbioru dachówki karpiówki jest jej naturalność. Chodzi tutaj przede wszystkim o dachówki ceramiczne. Nie można jednak zapomnieć, że dachówki karpiówki mogą być także dachówkami cementowymi.


Dlaczego karpiówka?


Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy rozpocząć od cech, które wyróżniają dachówkę karpiówkę spośród innych dachówek. Dachówka karpiówka jest dachówką płaską ze specyficznym noskiem.


Układanie dachówki karpiówki


To właśnie nosek umożliwia prawidłowe zamocowanie dachówki karpiówki. W związku z tym, że jest to dachówka niezbędne są łaty i kontrłaty.
 

Sposób układania

Charakterystyka

Przypominające koronkę

- tworzenie „koronki” wymaga układania dwóch rzędów dachówek na łacie,

- liczba łat przy układaniu karpiówki w koronkę jest mniejsza niż liczba łat przy układaniu karpiówki w łuskę.

Przypominające łuskę

- tworzenie „łuski” jest zapewnione poprzez układanie na łacie jednego rzędu dachówek.

 

W związku z powyższym należy pamiętać także, że im większy jest kąt nachylenia dachu tym rozstaw łat jest większy. Układanie dachówki karpiówki nie sprawia większych problemów, co przyczynia się do korzystnego odbioru tego rodzaju wyrobu dekarskiego.


Rodzaje karpiówki


Z pewnością w praktyce nie spotyka się jednego typu dachówek karpiówek. Karpiówki mogą być gładkie, ale i prążkowane.

Standardowe wymiary karpiówki wynoszą 380 x 180 x 10 mm (dł. x szer. x  dł.). Oprócz nich dostępne są  także dachówki karpiówki połówkowe, których szerokość jest o połowę mniejsza niż w przypadku standardowych dachówek karpiówek.

W kartach katalogowych producentów pojawiają się również specjalne dachówki karpiówki takie jak: dachówki karpiówki gąsiorowe, okapowe i wyrównawcze. Jak wskazują nazwy każda z nich ma nieco odmienne przeznaczenie. Dzięki temu zastosowanie dachówki karpiówki z pewnością staje się znacznie bardziej szerokie. Można zatem śmiało stwierdzić, że w znacznym stopniu to właśnie dzięki temu dachówki karpiówki nie tracą swojej popularności.

Dachówka karpiówka

Wady


Chcąc obiektywnie ocenić dachówkę karpiówkę nie można pominąć, że wykonane pokrycie z dachówki karpiówki nie jest lekkie. Wręcz przeciwnie – określa się je mianem ciężkiego pokrycia dachowego. Ze względu na ciężar wymaga odpowiednio dostosowanej do niego więźby. Ponadto dachówki karpiówki nie należą do najtańszych…
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz