Malowanie i odnawianie dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Malowanie i odnawianie dachu

3,7/5 (20 ocen)

Nawet dach z najlepszego materiału po jakimś czasie wymaga renowacji, a więc oczyszczenia, naprawienia i ponownego pomalowania. Ta ostatnia czynność dziś już nie jest tak skomplikowana i trudna do wykonania, jak dawniej. Jednak, aby dach spełniał swoje zadanie chroniące i dekoracyjne przez kolejne lata użytkowania, warto podjąć to zadanie z głową i przeprowadzić w sposób staranny.


Jak do tego podejść?


Nie każdy rodzaj dachu da się odnowić i pomalować w taki sam sposób. Wszystko zależy od materiału, z jakiego został wykonany, ile czasu upłynęło od jego montażu czy ostatniej renowacji oraz jak duże są zniszczenia. Przyjrzyjmy się więc, jakie rozwiązania proponują specjaliści dla poszczególnych typów dachu.


Dachówka ceramiczna


Taki dach należy najpierw dokładanie oczyścić oraz naprawić (uzupełnić) popękane lub brakujące dachówki. Następnym krokiem jest nałożenie na dachówkę środka, który neutralizuje niszczące działanie alg, mchu, grzybów i porostów, a także wzmacnia przyczepność farby do podłoża. Dopiero później można wziąć się za ponowne jej pomalowanie. Wcześniej dobrze jest zabezpieczyć kominy, okna oraz inne miejsca (balkony, tarasy). Najpierw pędzlem maluje się trudnodostępne miejsca, a w następnej kolejności przechodzi do malowania wszystkich dachówek Jest to bardzo skuteczna i wygodna metoda. Na pierwszą warstwę farby należy nałożyć kolejną, wygładzającą i wyrównującą jej powierzchnię. Do malowania dachówek ceramicznych stosuje się najczęściej farby akrylowe.


Dachówka cementowa


Proces oczyszczania i odnawiania jest analogiczny do dachówki ceramicznej. Jest to o tyle trudniejsze, że powierzchnia bywa tu znacznie bardziej porowata i wymaga więcej wysiłku. Jeśli chodzi o rodzaj farby, jaką najlepiej wykorzystać do pomalowania dachówek cementowych to są to dyspersje na bazie żywic akrylowych produkowane w kolorach białym, brązowym i czerwonobrązowym. Staranne pomalowanie takiej dachówki skutecznie wydłuża okres jej eksploatacji.


Dach z eternitu


Choć od dawna nie produkuje się żadnych elementów z azbestem, to jednak wciąż jeszcze na wielu dachach istnieją pokrycia azbestowo-cementowe. Dlatego w ich przypadku właściwe malowanie i zamalowywanie odrywających się kawałków jest szczególnie istotne. Przykrycie dachu z eternitu specjalistycznymi farbami na bazie żywic akrylowych znacznie zmniejsza emisję włókien azbestowych do środowiska. Malowanie takiego dachu nie jest trudne, ale wymaga ostrożności (stosowania maseczek ochronnych na twarz) i dokładności. Najpierw powierzchnia powinna być zamieciona i sucha, a mchy i glony usunięte chemicznie. Nakładamy dwie warstwy farby i przestrzegamy sugestii producenta farby. Ze względów zdrowotnych zaleca się zmianę pokrycia z eternitu na inny rodzaj.

Malowanie dachu

Malowanie dachu

Blachy ocynkowane


Pokryciom dachowym z blachy ocynkowanej możemy zapewnić długotrwałość dzięki pomalowaniu ich odpowiednimi farbami. Specjaliści polecają szczególnie nowe generacje dwufunkcyjnych gruntoemalii winylowo-akrylowych, które zawierają jednocześnie warstwę podkładową oraz emalię nawierzchniową. Nakładamy je na oczyszczoną powierzchnię blachy. Jeśli blacha jest nowa, najpierw trzeba ją zabezpieczyć benzyną lakową. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz