Blacha dachowa - plusy i minusy zastosowania

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Blacha dachowa - plusy i minusy zastosowania

3,1/5 (36 ocen)

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu i każdego innego budynku. Chroni przed nasłonecznieniem, deszczem, gradem, śniegiem, przed wiatrem i zimnem. Nie można więc bagatelizować zamontowania jak najlepszego pokrycia dachowego, takiego, które wygra z wymienionymi czynnikami atmosferycznymi i skutecznie osłoni domowników i użytkowników danego budynku. W tym artykule zajmiemy się jednym z często stosowanych rodzajów pokrycia, a mianowicie blachą dachową.


Dlaczego z blachy?


Skoro tak wiele osób decyduje się na takie właśnie pokrycie z blachy, to musi ono mieć konkretne atuty, które wpływają na jego popularność. Blachy dachowe wybierają najczęściej właściciele domów jednorodzinnych, ale często są to również firmy i instytucje, które blachą pokrywają swoje budynki. Nadają się bowiem zarówno na dachy o bardzo prostych kształtach, jak i tych o skomplikowanych formach. Zalicza się je do grupy lekkich pokryć, więc nie wymagają szczególnie mocnej konstrukcji więźby dachowej. Są ogólnodostępne, występują w bogatej gamie kolorystycznej, łatwo się je montuje, a ich cena jest stosunkowo przystępna.


Pokrycia z blachy


Pokrycia blaszane występują w postaci blachy dachówkowej, nazywanej też blachodachówką, blachy trapezowej, falistej i płaskiej.

Blacha stalowa – może być w wersji ocynkowanej, pokrytej alucynkiem (stop aluminium, cynku i krzemu), ocynkowanej powlekanej poliestrami, puralem, mastizolem lub PVDF.

  • Stal ocynkowana – używana w podstawowej postaci lub pokrytej farbą. Powłoka cynkowa izoluje stal od wilgoci, ale kiedy ulegnie uszkodzona  szybko pojawi się na niej korozja. Obecnie służą częściej jako surowiec do produkcji innych, nowocześniejszych pokryć blaszanych (np. powlekanych).
  • Stal pokryta alucynkiem – odporna na korozję i poprawia trwałość pokrycia. Robi się z niej zwykle pokrycia trapezowe, rzadko bywają tłoczone w blacho dachówkę.
  • Stal ocynkowana powlekana – jest bardzo popularna. Powłoki mają różne kolory i wytłaczane są w kształt dachówki. Takie powłoki służą jako dekoracyjne wykończenie i warstwa ochronna. Znacznie poprawiają odporność pokrycia na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Blachy z posypką – są najtrwalsze spośród pokryć stalowych. Pokryte są granulatem ceramicznych (imitują dachówkę ceramiczną) albo posypką mineralną (kwarcową lub z łupka). Takie blachy z posypką tłumią odgłosy deszczu, wiatru, są estetyczne i bardzo trwałe.

Blachy aluminiowe – powlekane są najczęściej poliestrem. Są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne i nie potrzebują konserwacji.

Blachy miedziane – są trwałe i odporne na korozję. Nie wymagają ani czyszczenia, ani konserwacji. Z czasem zachodzą patyną.

Blacha cynkowa (cynkowo-tytanowa) – najczęściej jest stosowana z powłokami poliestrowymi. Wersja wzbogacona tytanem jest trwalszą i odporniejsza na korozję.

 

Blacha dachowa

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz