Dachowa blacha płaska czy wytłaczana?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Dachowa blacha płaska czy wytłaczana?

3,3/5 (24 ocen)

Blacha jest popularnym pokryciem dachowym. Korzystnie przemawia za nią jej cena jak i wygląd, który różni się od tego sprzed lat. Polepszenie spojrzenia na pokrycie z blachy związane jest zainteresowaniem i rozwojem powłok ochronnych, wydłużających czas trwałości pokrycia.



Pokrycie z blachy



Wybór pokrycia dachowego coraz częściej nie sprowadza się do typowych dachówek ceramicznych. Przede wszystkim związane jest to z koniecznością poniesienia stosunkowo dużych kosztów zarówno podczas zakupu materiału jak i późniejszego jego ułożenia. Zatem w tej kwestii pokrycie z blachy jest znacznie bardziej korzystne.

Jednak nie tylko cena decyduje o wzrastającym zainteresowaniu pokryciami z blachy. Oprócz tego liczy się trwałość (nawet 50 lat). Wynika to głownie z zastosowania specjalnych powłok ochronnych, dzięki którym pokrycie staje się odporne na korozję czy promieniowanie UV. Blacha musi być także odporna na zmieniające się temperatury.

Bogata różnorodność kolorów blach sprawia, że są one niewątpliwie ciekawą propozycją pokrycia dachowego. Przyczyniają się do tego również ich wzory. Zatem można śmiało dopasować wygląd blachy do zaprojektowanego domu. Równocześnie trzeba zaznaczyć, że pokrycie z blachy jest uniwersalnym rozwiązaniem, dzięki czemu zastosowanie blachy do indywidualnych wizji estetycznych jest jak najbardziej możliwe.


Jakie ryzyko?



Znając podstawowe zalety pokryć dachowych z blachy zarówno płaskiej jak i wytłaczanej nie można nie przytoczyć również ich wad. Dlatego też postanowiliśmy zapoznać się z bezpośrednimi opiniami użytkowników.

Z przeprowadzonego wywiadu użytkownicy najczęściej borykają się z hałasem. Oznacza to, że pokrycie z blachy może przyczynić się do wzmożonego hałasu chociażby podczas deszczu. Jednak przy grubszej izolacji cieplnej można znacznie ograniczyć tego rodzaju wadę.

Oprócz hałasu w wielu przypadkach wadą okazała się zbyt mała grubość blachy. Blacha jest stosunkowo cienka, dlatego może uginać się pod wpływem obciążenia.



Blacha płaska



Pokrycie dachowe z blachy nie sprowadza się do jednego rodzaju. Można bowiem wyróżnić dwa podstawowe typy pokryć z blachy:

- blacha płaska,
- blacha wytłaczana.

Blacha płaska może być blachą stalową ocynkowaną lub blachą cynkowo-tytanową. Blacha cynkowo-tytanowa jest stosunkowo droższa od blachy stalowej ocynkowanej. Jest to związane w głównej mierze z zabezpieczeniem antykorozyjnym, a zatem również z trwałością.

Blacha płaska dostępna jest  w arkuszach i rolkach, ale i w formie płytek. Pokrycie z blachy płaskiej jest pokryciem lekkim. Zatem spełnienie wymogu sztywnego wstępnego krycia jest niezbędny.

Wbrew pozorom dla blachy płaskiej utrudnienia nie stanowią skomplikowane kształty dachów. W związku z tym uniwersalność pokrycia z blachy została potwierdzona także i tutaj.

Blacha dachowa

Blacha wytłaczana



Oprócz blach płaskich znacznie częściej pokrycie stanowią blachy wytłaczane. Przede wszystkim są one bardziej sztywne. Zwraca się uwagę na wysokość wytłoczenia, czyli tzw. fali. To właśnie wysokość fali wpływa bezpośrednio na możliwość powstawanie ewentualnych odkształceń pokrycia.

Do grupy blach wytłaczanych należą blachy trapezowe oraz blacho dachówki. Ich krótką charakterystykę przedstawiamy poniżej.
 

  • Blachy trapezowe


Blachy trapezowe są najtańszym pokryciem dachowym z blachy. Cena 1 m2 blachy trapezowej ocynkowanej może być niższa nawet od 20 zł. Zatem jest ona tańsza nawet od blachy płaskiej stalowej ocynkowanej, której ceny 1 m2 zaczynają się od 30 zł. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz