Jaką blachę wybrać na dach?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Jaką blachę wybrać na dach?

3,4/5 (73 ocen)

Pytania, które odnoszą się do pokryć dachowych wykonywanych z blachy nie są związane jedynie z rodzajem zastosowanego materiału. Bardzo często pojawiająca się niepewność wiąże się ściśle z zapytaniem: dlaczego nie powinno rezygnować się z pokryć blaszanych? Te wszystkie wątpliwości mogą zostać rozwiane, dzięki prezentowanemu poniżej asortymentowi.


Płaska


Blacha określana mianem płaskiej jest jedną z naczelnych przedstawicielek blach dachowych.

Do jej produkcji można wykorzystać:

- stal,
- miedź,
- cynk,
- stopy cynkowo-tytanowe.

Blachy stalowe wykonywane są ze stali gorąco- i zimnowalcowanej. Powszechnym rozwiązaniem jest pokrywanie stalowych blach powłokami cynkowymi. W zależności od masy zastosowanej powłoki arkusze wykorzystuje się w środowiskach o różnych kategoriach korozyjności atmosfery.
 

Rodzaj blachy

Kategoria korozyjności atmosfery

Blacha z powłoką cynkową o masie 350 g/m2

C1, C2, C3

 

Blacha z powłoką cynkową o masie 275 g/m2

i powłokami poliestrowymi

Blacha z powłoką stopu aluminium-cynk

o masie 185 g/m2

Blacha z powłoką stopu aluminium-cynk

o masie 150 g/m2

i powłokami poliestrowymi

 

* C1 – korozyjność bardzo mała (ogrzewane budynki np. biura czy sklepy)
C2 – korozyjność mała (budynki nieogrzewane np. magazyny, hale sportowe;
         atmosfery typu wiejskiego)
C3 – korozyjność średnia (pomieszczenia typu produkcyjnego, gdzie wilgotność  
         powietrza jest duża; atmosfery typu miejskiego i przemysłowego)

Trwałość

Stosunkowo najbardziej wytrzymałą blachą na działanie czynników zewnętrznych jest niewątpliwie blacha cynkowo-tytanowa. Trzeba zaznaczyć, że określana przez producentów trwałość przekracza 100 lat.

Korozja nie stanowi tutaj zagrożenia (jak dzieje się to w przypadku typowych wyrobów stalowych). Blachy cynkowo-tytanowe są zabezpieczone dzięki naturalnej patynie, którą są samoczynnie pokrywane na skutek działania czynników zewnętrznych.


Układanie

Wymagania jakie stawia się montażowi blachy płaskiej to przede wszystkim zapewnienie sztywnego poszycia. Przeważnie są nim deski lub po prostu drewniane łaty. Na sztywnym poszyciu układa się specjalne membrany wentylujące, a dopiero potem blachę płaską.

Blacha płaska jest sprzedawana w arkuszach lub panelach. Nie robi to jednak różnicy podczas jej sprawnego, szybkiego montażu. Trzeba pamiętać o łączeniu blach podczas montażu. W praktyce połączeniu służy przeważnie technika tzw. rąbka.

W zależności od sposobu zagięcia wyróżnia się:

- rąbek stojący,
- rąbek pojedynczy,
- rąbek podwójny.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa


Trapezowa


Innym rodzajem powszechnie stosowanej blachy jest oczywiście blacha przetłoczona, nazywana również trapezową. Zazwyczaj kładzie się ją na dachach, których kąt nachylenia jest niewielki. Warto zaznaczyć, że wpływ na wytrzymałość blachy trapezowej wywiera oczywiście wysokość przetłoczenia profilu. Zatem im będzie większa wysokość przetłoczenia, tym lepiej blacha trapezowa sprawdzi się jako rozwiązanie pokryciowe dachów o znacznych rozpiętościach.

Rozbieżność pomiędzy wysokością wytłoczenia jest spora, ponieważ mieści się przeważnie w przedziale 2-55 mm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz