Jaką blachę wybrać na dach?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Jaką blachę wybrać na dach?

3,4/5 (73 ocen)

Podobnie jak blacha płaska tak i trapezowa charakteryzuje się budową opartą na rdzeniu oraz powłoce, której rola jest związana wyłącznie z ochroną  i zabezpieczeniem, ale również estetyką dachu. Trzeba zaznaczyć, że szeroka gama kolorystyczna blach to jedna z najczęściej wymienianych zalet.

Trwałość

Blacha trapezowa nie uchodzi w praktyce za nietrwałe pokrycie dachowe. Może doskonale spełniać swoje funkcje ponad kilkadziesiąt lat bez podejmowania zabiegów konserwacyjnych.

Układanie

Montaż blaszanych pokryć dachowych jest stosunkowo prosty i szybki, zatem to kolejna zaleta przemawiająca za pokryciami z blachy. Wymagania odnośnie układania blachy trapezowej to przede wszystkim ruszt, który tworzą łaty oraz kontrłaty.

Blachodachówka

Blachodachówka


Blachodachówka


Chcąc przełamać wygląd typowych blach, tak aby przypominały znane i lubiane ceramiczne wyroby dekarskie, zdecydowano się na produkcję blachodachówek. Ich wygląd znacznie różni się od wyglądu blachy płaskiej czy trapezowej. Stąd też ich zastosowanie jest powszechne chociażby w przypadku budynków zabytkowych.  Warto podkreślić, że blachodachówki nie stawiają sporych ograniczeń ze względu na kąt nachylenia dachu (α≥8°). Można rzec, że blachodachówki coraz częściej stają się bezpośrednią konkurencją dla dachówek ceramicznych.

Trwałość

Warto podkreślić, że blachodachówka nie nasiąka wodą. Jednak znaczącym dla niej zagrożeniem może okazać się korozja czy uszkodzenia mechaniczne. Trwałość blachodachówki podobnie jak innych pokryć z blachy uzależniona jest od podkładu i specjalnej powłoki ochronnej (np. poliestrowej czy puralowej). Dzięki nim żywotność blachodachówki może wynieść nawet 70 lat.

Układanie

Przewagę blachodachówki nad typową dachówką ceramiczną dostrzega się także na etapie układania. Cena i łatwy montaż to typowe zalety blaszanych dachówek.

Przykładowe ceny

Rodzaj pokrycia z blachy

Orientacyjna cena

Blacha płaska 100cm x 200 cm ocynkowana

około 50 zł

Blacha płaska 100cm x 200 cm tytan-cynk

około 150 zł

Blacha trapezowa ocynkowana T14

około 15 zł/m2

Blacha trapezowa ocynkowana T18

około 18 zł/m2

Blachodachówka z powłoką poliestrową

około 40 zł/m2

Blachodachówka powlekana o zwiększonej trwałości koloru

ponad 40 zł/m2

 

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz