Wymiana pokrycia dachowego

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

  Co to są membrany dachowe Koramic?

  Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

  Czytaj dalej+

Wymiana pokrycia dachowego

3,3/5 (8 ocen)

Pokrycia dachowe mogą przysporzyć kilku dylematów. Przede wszystkim chodzi o kwestie związane z wymianą, ale także wyborem rodzaju pokrycia dachowego. Nie możesz zatem bagatelizować roli pokrycia dachowego i dokonując wyboru kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane pokrycie dachowe będzie widoczne na zewnątrz i odczuwalne wewnątrz Twojego domu.


Formalności


Podejmując decyzję o wymianie pokrycia dachowego nie powinno odnosić się wyłącznie do wymiany dachówki ceramicznej czy gontów drewnianych. O tym jaki zakres robót będzie wiązał się z wymianą pokrycia dachowego decyduje inżynier oceniający stan istniejącej konstrukcji.

Zgodnie z prawem budowlanym wymiana pokrycia dachowego jest elementem prac, które wchodzą w zakres remontu dachu. W związku z tym wymagane jest zgłoszenie wymiany pokrycia dachowego w starostwie. Zgłoszenie robót musi nastąpić 30 dni przed rozpoczęciem. Musi ono ściśle precyzować charakter robót, ich zakres oraz obejmować planowany termin prac. Oprócz tego nie można pominąć oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością.

Jak już wspomniano na początku nie zawsze występuje wyłącznie wymiana pokrycia dachowego. Często bowiem pojawia się konieczność zmiany konstrukcji nośnej lub chęć zmiany kształtu dachu czy zaadaptowania poddasza. W takich sytuacjach nie jest wymagane zgłoszenie robót, ale konieczne jest pozwolenie. Masz w takich przypadkach do czynienia z przebudowa. Warto zaznaczyć, że wymiana pokrycia dachowego w budynkach zabytkowych również wymaga pozwolenia.


Prace wstępne


Podstawą do przeprowadzenia prac są oczywiście opinie ekspertów. To właśnie oni podejmują trud badawczy konstrukcji dachu oraz wykonają potrzebne obliczenia w celu ewentualnego przeprojektowania więźby dachowej.

Prace wstępne opierają się na oględzinach, a następnie pomiarach dachu. Jest to istotne, ponieważ daje możliwość zlokalizowania usterek, a także określenia ilości potrzebnego materiału. Po przeprowadzeniu tego rodzaju analizy stare pokrycie zostaje usunięte, a izolacja oceniona. Wymiana pokrycia dachowego wiąże się z wymianą orynnowania oraz obróbek blacharskich.

Ze względu na to, że prowadzone prace są narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, niezbędne okazują się plandeki dachowe. Dzięki nim chronimy drewnianą konstrukcję.

Wymiana pokrycia dachowego


Co z więźbą?


W praktyce można mieć do czynienia z różnymi formami „uzdrawiania” więźb dachowych. Każda z form uzależniona jest od oceny stanu więźby, przeprowadzonej przez inżyniera. Dokonując oceny inżynier zwraca uwagę na zniszczenia więźby i możliwość poprawy jej stanu.

Formy „uzdrawiania” więźb dachowych:
 • wzmocnienie – przeprowadzane jest w przypadkach obniżenia nośności. W związku z tym podwyższa się nośność więźby dachowej poprzez zastosowanie dodatkowych podpór czy krokwi.
 • odgrzybianie i odrobaczanie – przeprowadzane w przypadku braku należytej ochrony więźby drewnianej  przed czynnikami biologicznymi (grzyby, insekty). Zniszczone elementy zostają usunięte, a pozostałe nadające się do dalszej eksploatacji zaimpregnowane. Wykorzystuje się środki grzybobójcze.
 • wymiana – jest z pewnością zabiegiem najdroższym. Wymianę więźby przeprowadza się w przypadku, gdy elementy zagrzybiałe przekraczają 1/5 lub konstrukcja w połowie jest zniszczona (pęknięcia, ugięcia itp.).
 • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz