Naprawa przeciekającego dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Naprawa przeciekającego dachu

3,4/5 (27 ocen)

Przeciekanie dachu jest powszechnym problemem, któremu oczywiście można zaradzić. Ważne jest umiejętne rozpoznanie i naprawienie powstałych usterek. Od czego zacząć i jak zlokalizować przeciek? To podstawowe pytania, ale tuż za nimi wynurza się wątpliwość: w jaki sposób naprawić nieszczelność? Z jakich materiałów skorzystać?


Przyczyny


Warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad czynnikami, które mogą przyczynić się do powstania przecieków, i mieć je na uwadze zarówno podczas projektowania, zakupu materiałów jak i bezpośredniego wykonawstwa pokrycia dachowego. Każdy z tych etapów może wpłynąć na powstanie nieszczelności. Jednak na pierwszym miejscu są prace wykonawcze i montażowe.

Powszechne błędy wykonawcze:

• niewłaściwie ułożone pokrycie dachowe,
• nieprecyzyjne wykonanie obróbek blacharskich,
• niepoprawne uszczelnienie okien dachowych,

Padający deszcz czy utrzymujący się na dachu śnieg to najczęstsze składniki niszczące, przyczyniające się do powstania uszkodzeń. Jednak konstrukcja dachu powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby warunki atmosferyczne nie stanowiły zagrożenia.


Miejsca podatne


Dach jest elementem konstrukcji, w którym można wyróżnić szereg miejsc szczególnie narażonych na przeciekanie. Dlatego też warto przyglądać się im podczas wykonawstwa.

Trzeba zwrócić uwagę na kosz dachowy, czyli miejsce odprowadzania opadów atmosferycznych z połaci dachu. Zbierający się w tym miejscu deszcz czy zalegający śnieg bardzo często odkrywają nieprawidłowe wykonanie połączenia.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku połączenia połaci czy innych załamań.

Kolejnym przykładem niebezpiecznego miejsca są okolice lukarny i połaci dachowej. Widoczny od zewnętrznej strony styk bardzo często przyczynia się do powstania zauważalnych, wilgotnych zmian na ścianach. Zazwyczaj zmiany są również skutkiem nieprawidłowego wykonawstwa.

Oprócz tego nie należy pomijać okolic komina czy włazów dachowych, gdzie przecieki nie należą z pewnością do rzadkości.
Jak zatem widać miejsc podatnych na powstawanie przecieków jest sporo. Stąd tak ważna okazuje się kontrola prowadzonych prac.

Naprawa dachu

Naprawa dachu

Lokalizacja


Wątpliwości związane z nieprawidłową izolacją dachu lub jego uszkodzeniem nie towarzyszą wyłącznie w przypadku zlokalizowania miejsca przecieku. Trzeba zapamiętać, że objawem powstałego przecieku w dachu może być chociażby wilgoć i grzyb wokół komina.

Twoja czujność jest zatem niezbędna, ponieważ przeciekający dach to nie tylko zauważenie mokrych plam na suficie. Kontrola wewnętrznej strony pokrycia (na strychu) jest czynnością konieczną. Powstałe zmiany można w takim przypadku szybko i łatwo wyeliminować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz