Naprawa przeciekającego dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Naprawa przeciekającego dachu

3,4/5 (27 ocen)

Taśmy naprawcze


Naprawę dachu należy przeprowadzić jak najszybciej w celu niedoprowadzenia do sporych szkód, a zarazem do zaoszczędzenia pieniędzy poprzez bieżące eliminowanie usterek.

Warto zaznaczyć, że strome dachy są w mniejszym stopniu narażone na powstanie tego rodzaju defektów. Znacznie częściej przecieki powstają w przypadku dachów płaskich. Przyczyną może okazać się przerwanie folii. Przerwany materiał można oczywiście skleić wykorzystując tzw. taśmy naprawcze. Są one powszechnym i sprawdzonym rozwiązaniem.

Mogą być wykonane z masy kauczuku butylowego. Dzięki temu charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża. Ich wykorzystanie dotyczy zazwyczaj metalowych elementów. Taśmy naprawcze są odporne na promieniowanie UV, a ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do naprawy przeciekającego dachu.

Przeciekający dach - duży problem

Przeciekający dach - duży problem

Masy uszczelniające


Oprócz taśm naprawczych wykorzystuje się masy, które mają zapewnić należyte uszczelnienie. Są to tzw. masy uszczelniające. Najbardziej znanymi masami są tutaj masy, które powstają na bazie bitumów.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są masy uszczelniające, w skład których wchodzą włókna elastyczne. Powstała z nich powłoka jest nie tylko znacznie bardziej mocna w porównaniu z tradycyjnymi masami bitumicznymi, ale i wodoszczelna.

Masy z włóknami są odporne na warunki atmosferyczne. Naprawa z wykorzystaniem mas uszczelniających ogranicza się do oczyszczenia podłoża, a następnie nałożenia masy na powstałą szczelinę. Kolejną zaletą jest to, że mogą być stosowane na mokre powierzchnie.


Okresowe przeglądy dachów


Podobnie jak w przypadku budownictwa drogowego tak i w przypadku dachów należy przeprowadzać tzw. przeglądy. Są to czynności podejmowane okresowo, najczęściej w okresie wiosennym.

Kto dokonuje przeglądu? Zaleca się, aby była to ekipa fachowców, która wykonywała dach. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Wtedy śmiało można zgłosić się do firm, które zajmują się okresowymi przeglądami dachów. W ramach okresowego przeglądu wykonywane są prace mające na celu oczyszczenie powierzchni dachu, a także sprawdzenie hydro- i termoizolacji.

Czy warto? Lepiej chyba być mądrym przed szkodą niż po szkodzie. Tutaj bowiem pojawia się kolejna wspólna cecha z pozostałymi gałęziami budownictwa. Naprawy bieżące są znacznie bardziej korzystne niż remonty kapitalne. Wynika to nie tylko z punktu widzenia portfela, ale i czasu prowadzonych robót naprawczych.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz