Gonty drewniane - najpopularniejsze na Podhalu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Gonty drewniane - najpopularniejsze na Podhalu

3,4/5 (36 ocen)

W chwili obecnej zainteresowanie tradycyjnymi pokryciami dachowymi przeżywa niewątpliwie okazały rozkwit. Nawiązanie do tradycji w budownictwie i architekturze wynika z większej świadomości kultury regionalnej, do której coraz chętniej odnoszą się nie tylko lokalni budujący. Przykładem są tutaj chociażby gonty drewniane.
 

Ekologiczne pokrycie dachowe
 

Położenie gontów drewnianych jako pokrycia dachowego nie wynika jedynie z chwilowej mody. W dużym stopniu powiązane jest to z aspektami ekologicznymi, dzięki którym gonty drewniane umacniają swoją pozycję na rynku materiałów budowlanych.

Oprócz ekologii podkreśla się właściwości izolacyjne tego rodzaju pokrycia. Chodzi tutaj zarówno o izolację cieplną jak i izolację akustyczną. Gonty drewniane są elementami budownictwa regionalnego. Szczególnie popularne są one przede wszystkim na Podhalu czy w miejscowościach uzdrowiskowych.

Stąd strzecharzy należy szukać w okolicach Wrocławia, natomiast gonciarzy na Podhalu. To właśnie na Podhalu gonty drewniane wykonywane są z pełną precyzją i świadomością utrzymania regionalnej tradycji.


Charakterystyka gontów drewnianych
 

Podstawową kwestią jest oczywiście wyjaśnienie czym są gonty drewniane. Najczęściej określa się je jako drewniane deseczki o określonych wymiarach.

Gonty drewniane wykonuje się z drewna iglastego. Do jednego z najbardziej trwałych gatunków drewna znajdujących zastosowanie w produkcji gontów drewnianych należy modrzew, jodła czy sosna. Popularny jest także świerk.

Pod względem wymiarowym zaznacza się, że standardowa długość drewnianej deseczki wynosi 60 cm. Nie oznacza to jednak możliwości wymiaru większej lub mniejszej deseczki. Produkcję gontów drewnianych coraz częściej dostosowuje się do zamówień indywidualnych.

Szerokość drewnianej deseczki mieści się w przedziale 6÷14 cm. Grubość pokrycia dachowego to około 5 cm, chociaż nie zawsze, bo grubość może przekraczać nawet 10 cm.

Gonty drewniane uznawane są za lekkie pokrycie dachowe. Waga 1 m2 pokrycia sprowadza się zatem do około 30 kg.

Pokrycie z gontów drewnianych nadaje się do dachów, których kąt nachylenia przekracza 18°. Jednak zastosowanie gontów drewnianych nie ogranicza się wyłącznie do zastosowania ich jako pokrycia dachowego. Bardzo często gontami pokrywa się również ściany.

Gont drewniany

Gont drewniany

Rodzaje


Gonty drewniane nie zawsze wyglądają tak samo. Nie różnią się wyłącznie wymiarami. Drewnianą deseczkę można produkować różnymi sposobami, dlatego też w praktyce występują dwa podstawowe rodzaje gontów drewnianych. Zalicza się do nich gonty łupane oraz gonty cięte.

Gonty łupane

Nazwa gontów łupanych ściśle wiąże się z obróbką drewna.  Chodzi tutaj oczywiście o rozłupywanie drewnianego asortymentu. Gonty łupane mogą być także heblowane, dzięki czemu powstał podtyp gontów łupanych określany mianem gontów łupanych-heblowanych.

Przeważnie gonty łupane wykonywane są z drewna świerkowego. Dzięki określonej obróbce charakteryzują się nierówną powierzchnią. Tego rodzaju drewniane deseczki są trwałym pokryciem dachowym, które zachowuje drewniane słoje.

Gonty cięte

Drugim rodzajem gontów drewnianych są gonty cięte. Ich produkcja jest znacznie mniej uciążliwa niż gontów łupanych. Ponadto znacznie większym stopniu wykorzystuje się maszyny, które ułatwiają ich wykonywanie.

Czym charakteryzują się gonty cięte? Przede wszystkim wyróżnia je ich gładka powierzchnia. Ponadto mówi się także o typowych dla gontów nacięciach. Gonty cięte nie są tak trwałe jak gonty łupane. W związku z tym znacznie częściej stosuje się je do wykładania ścian niż jako pokrycia dachowe. Zatem to gonty łupane są pokryciem widocznym na podhalańskich obrazkach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz