Podbitki dachowe

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Podbitki dachowe

3,3/5 (23 ocen)

Już niedługo będziesz mieszkał w nowym domu? Niepokoisz się o okapy? Zadbałeś odpowiednio o dachowe detale? Jeśli nadal się zastanawiasz i szukasz właściwej podbitki to dobrze trafiłeś. Specjalnie dla Ciebie zestawiliśmy sprawdzone rozwiązania.


Czym jest podbitka?


Podbitka bardzo często nazywana jest także podsufitką. To nic innego jak rodzaj elementu wykończeniowego dachu. Z pewnością spotkałeś się z nią stojąc pod połacią dachową i spoglądając w górę, w kierunku spodu okapu.

Nie każdy decyduje się na podbitkę. Niektórzy wolą wyeksponować estetycznie obrobione krokwie. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Często bowiem na krokwiach zauważamy izolację, a zaimpregnowanie krokwi nie pozwala na wyeksponowania. Jeżeli z Twoimi krokwiami jest podobnie jak w drugim przypadku radzimy wykonać podbitkę.


Zadania podbitki


Znajdująca się od spodu okapu podsufitka pełni szereg ról. Nie tylko chodzi tutaj o rolę estetyczną, choć jest ona niewątpliwie znacząca.

Przede wszystkim podbitka to zapewnienie ochrony. Poprzez jej zastosowanie ochronisz krokwie i izolację przed czynnikami niszczącymi. W głównej mierze za czynniki destrukcyjne uważa się: opady atmosferyczne oraz nasłonecznienie. Ponadto należy także ująć budowanie gniazd przez ptaki. Podbitka stanowi znaczne ograniczenie. Elementy konstrukcyjne są ukryte, dlatego wybudowanie gniazda nie jest już tak proste jak w przypadku wyeksponowanych, odsłoniętych krokwi.

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa


Przegląd materiałowy


Dopasowanie rodzaju podbitki do architektury Twojego domu to podstawa. Bo chociaż „na pierwszy rzut oka” może wydać się to niepotrzebne, w gruncie rzeczy jest istotne. Zadbanie o starannie wykonane detale to troska o trwałość i estetykę.

Podbitka drewniana

• wykonywana jest najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego,
• deski mają różne wzory strugania w zależności od producenta,
• grubość desek wynosi przeważnie około 20 mm,
• deski łączy się na pióro i wpust, na zakład (wentylacja za pomocą wyciętych otworów lub pozostawionych szczelin) lub na styk (szczeliny),
• podbitkę drewnianą mocuje się z łatami lub krokwiami,
• najczęściej układa się ją równolegle do krokwi ze zmiennym kierunkiem układania w narożnikach (zazwyczaj kąt 45°),
• konserwacja podbitki polega na okresowej impregnacji (co około 5 lat),
• podbitkę maluje się najczęściej fabrycznie na określony kolor,
• cena za 1 m2 robocizny to około 50 zł. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz