Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka

3,2/5 (262 ocen)

Częsta niechęć Polaków do zainteresowania dachami płaskimi nie powoduje niechęci do dachów jednospadowych. Są one rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dachami płaskimi, a spadzistymi dachami dwuspadowymi. Dach jednospadowy jest zatem doskonałą alternatywą dla tych z nas, którzy szukają prostego typu dachu, o nieskomplikowanych kształtach i stosunkowo taniego w budowie.

Dach jednospadowy jest znany również pod nazwą jednopołaciowego czy pulpitowego. Z czego to wynika? Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z dachem, który ma tylko jedną połać. Jest ona skośna, a jej pochylenie zazwyczaj mniejsze niż połaci w dachach dwuspadowych. Można zatem uważać, że wykonanie tego typu dachu jest stosunkowo proste.

Nie  należy jednak zapominać o sytuacji, kiedy decydujemy się na stworzenie poddasza użytkowego. Wtedy to potrzebujemy znacznie większej przestrzeni, a konstrukcja musi zostać w zupełnie inny sposób zaprojektowana. Powstaje kilka płaszczyzn, ale poszczególne elementy konstrukcji muszą nadal tak ze sobą współpracować, aby zapewnić odpowiednią sztywność, stateczność i oczywiście wytrzymałość.


Obciążenie wiatrem


Podczas projektowania konstrukcji dachowej szczególnie ważne jest uwzględnienie czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj głównie o wpływ obciążenia śniegiem i rozmieszczenia sił wiatru. W przeciwieństwie do oddziaływań stałych obciążenia zmienne będą uwarunkowane w zależności od rodzaju terenu i strefy wiatrowej. Ponadto istotną kwestią jest również nachylenie połaci dachowej i kształt dachu.


Inaczej siły rozkładają się w dachu dwuspadowym, a inaczej w jednospadowym. Jeżeli nachylenie dachu pulpitowego wynosi 45° to działają wtedy tylko siły parcia pochodzące od wiatru. Należy zaznaczyć, że w dachach dwuspadowych występują tylko siły ssące. Jeżeli nachylenie dachu pulpitowego wynosi 15° siły ssące są różne, ale stale największe przy okapie. Dlatego też w przypadku dachów jednospadowych o nachyleniu połaci 15° należy w dokładny sposób zadbać o okapy i zabezpieczyć je przed niszczącą siłą.

Dom z dachem jednospadowym

Dom z dachem jednospadowym czytaj dalej...

Koniecznie zobacz