Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka

3,2/5 (261 ocen)

Konstrukcja, a pochylenie połaci


Dokonanie wyboru konstrukcji dachu jednospadowego z pewnością nie ogranicza się do kosztów. Jak już wspomniano wcześniej konstrukcja musi spełniać określone wymagania dotyczące zapewnienia nośności i bezpieczeństwa. Te wymagania będą inne dla konstrukcji dachu jednospadowego o niewielkim pochyleniu i inne dla pochylenia dużego. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Chociaż są różne możliwości konstrukcję dachów  jednopołaciowych wykonuje się zazwyczaj jako drewnianą. Przykładowe zestawienie przedstawiamy w tabeli.

Tabela różnicująca drewniane konstrukcje w dachach jednospadowych w zależności od pochylenia ich połaci.

Pochylenie połaci dachowej

Konstrukcja

Małe pochylenie

· Krokwiowa

Spadek wynosi zazwyczaj 1:4.

Konstrukcję stosuje się w przypadku małych rozpiętości w świetle ścian – do 7 m. Krokiew opiera się na słupie i ścianie zewnętrznej. Długość krokwi jest uzależniona od ciężaru pokrycia dachu jednospadowego.

· Krokwiowo-zastrzałowa

Dzięki zastrzałowi stosowana jest dla większych rozpiętości w świetle ścian – do 7 m. Zastrzał jest ukośną belką, która usztywnia konstrukcję.

· Płatwiowo-kleszczowa

Płatwie opierają się na słupach i dzielą dach jednospadowy zazwyczaj na trzy równe części. Dzięki kleszczom nośność zostaje zwiększona, a rozpiętość w świetle ścian dochodzić do 12m.

Duże pochylenie

· Płatwiowo-kleszczowa

Duże pochylenie dachu jednospadowego w znacznym stopniu ogranicza dopuszczalne rozpiętości w świetle ścian. Konstrukcję płatwiowo-kleszczową dla dużych pochyleń stosuje się zazwyczaj do 6,0 m.

· Wieszarowa

Stosowana w przypadku, gdy konstrukcja nie może być oparta na słupach. Rozpiętość w świetle ścian wynosi do 7,5 m.


Dach z jednym spadkiem

Dach z jednym spadkiem

Gdzie jest wykonywany dach jednospadowy?


Decydując się na budowę dachu jednospadowego przede wszystkim uwzględniamy jego funkcjonalność i oszczędność. Bardzo często uwarunkowania przestrzeni powodują, że jesteśmy wręcz zmuszeni do zastosowania dachu jednopołaciowego. Przede wszystkim takie sytuacje mają miejsce, gdy budynek jest długi i wąski, a równocześnie usytuowany na granicy działek. Warto wtedy skorzystać z tego rozwiązania i wybudować dach pulpitowy. Umożliwi on odprowadzenie wody deszczowej i śniegu bezpośrednio na własną posesję.


Ponadto bardzo często wykorzystujemy ten  kształt dachu w przybudówkach. Wynika to zarówno z ponoszonych kosztów jak i estetycznego, w pełni zharmonizowanego całościowo wyglądu naszego domu. Z tych względów dachy  jednospadowe są bardzo popularne przykładowo przy dobudowywaniu garaży.

Dachy jednospadowe to również alternatywa dla ogródków działkowych. Jakże często spotykamy altany o takim modelu dachu? Proste i stosunkowo tanie rozwiązanie znajduje zatem swoich zwolenników i jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy

Czy warto zatem zdecydować się na tak prosty w swojej formie dach i zainwestować?

Z pewnością warto wiedzieć, że można budować dach jednospadowy, a jego pokrycia nie należy kojarzyć tylko i wyłącznie z blachą trapezową czy blachodachówką. I chociaż przykładowo nie skorzystamy z dachu jednospadowego w pierwotnym projekcie i podczas budowy naszego domu, może okazać się on w późniejszym okresie użytkowania niezbędnym rozwiązaniem.
 

Koniecznie zobacz