Jak zagospodarować poddasze?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Jak zagospodarować poddasze?

3,4/5 (25 ocen)

Jeszcze nie tak dawno w naszym kraju na poddaszach królowały strychy, czyli domowe składy rzeczy nieużywanych. Czasem organizowano tam suszarnię i to było wszystko, cały pomysł na tę przestrzeń. Dziś do miejsca na poddaszu podchodzimy zupełnie inaczej. Patrzymy nań, jak na cenne miejsce, które można kreatywnie wykorzystać. Dlatego bezpośrednio po dachem spotykamy zarówno sypialnie, jak i kuchnie łazienki, gabinety, a nawet pięknie aranżowane salony. Możliwości zagospodarowania poddasza jest mnóstwo i naprawdę warto podejść do tego z otwartym umysłem, a rezultaty mogą nas miło zaskoczyć.


Zanim zaczniemy remont poddasza


Ponieważ w nowobudowanych domach nie ma raczej problemu z odpowiednim przygotowaniem poddasza do celów użytkowych, skupimy się na problemie adaptacji tego miejsca w starszych domach czy budynkach mieszkalnych.

Kiedy już zainspirujemy się kreatywnymi aranżacjami strychów i zaczniemy poważnie myśleć o przeprowadzeniu zmian pod własnym dachem, najpierw musimy przemyśleć i sprawdzić kilka niezwykle ważnych rzeczy, jakie ściśle wiążą się z takim przedsięwzięciem. Musimy mieć świadomość, że nie każdy strych da się przerobić na przestrzeń użytkową. Oto, czym należy się zająć na samym początku:

- Polecić specjaliście ocenę stanu technicznego poddasza.

- Sprawdzenie, czy jest tam odpowiednia wysokość, która pozwoli na w miarę normalne funkcjonowanie. Według profesjonalistów wysokość takiego pomieszczenia nie może być niższa niż 2 m i należy wziąć od razu pod uwagę przyszły poziom (po ociepleniu sufitu i położeniu nowej podłogi).

- Bardzo ważna jest szczelność połaci dachowych. W innym przypadku na suficie i ścianach szybko pojawią się zacieki i wilgoć.

- Koniecznie trzeba obliczyć, czy konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowy ciężar, jaki wniosą materiały izolacyjne i ich obudowanie.


- Podobnie jest ze stropem poddasza. Trzeba oszacować, czy zniesie nowe, większe obciążenia (nowe ocieplenie, tynki, ściany, podłogę, meble i całe wyposażenie).    

- Należy również zastanowić się, czy jest możliwość podciągnięcia i podłączenia na poddaszu niezbędnych mediów (prąd, gaz, woda itp.).

- Załatwić niezbędne formalności.

Adaptacja poddasza użytkowego

Adaptacja poddasza użytkowego

Formalności konieczne przy adaptacji poddasza


W każdym przypadku, kiedy chcemy wnętrze nieużytkowe (w tym poddasze) zmienić na cele mieszkalne, należy wcześniej załatwić konkretne formalności urzędowe. Należą do nich:

- zgłoszenie chęci takiej zmiany i uzyskanie na nią zgody,

- uzyskania zgody na konkretne prace budowlane,  

- poinformowanie odpowiedniego urzędu o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej danego budynku, która będzie odtąd podlegać podatkowi od nieruchomości.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Zaplanowanie robót adaptacyjnych


Zabierając się do zagospodarowania poddasza w celach użytkowych, dobrze jest przygotować sobie listę koniecznych prac. Ich kolejność nie może być przypadkowa. Niektóre roboty mogą się nawzajem wykluczać i kolidować ze sobą. Tymczasem właściwa kolejność poszczególnych czynności z całą pewnością ułatwi, a nawet przyspieszy cały remont. Dodatkowo zyskamy obraz, ile poszczególnych materiałów będzie niezbędne do wykonania elementów takich, jak ściany, okna, podłogi.

Przykładowy plan pracy będzie wyglądał następująco:

- posprzątanie poddasza i całkowite usunięcie stamtąd wszelkich rzeczy,

- umocnienie konstrukcji tak, by utrzymała nowe obciążenia,

- doprowadzenie niezbędnych instalacji (piony kanalizacyjne, prąd, gaz, telefon, TV), czytaj dalej...

Koniecznie zobacz