Jak zagospodarować poddasze?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Jak zagospodarować poddasze?

3,4/5 (25 ocen)

- położenie podłogi,

- przygotowanie miejsca na okna i montaż okien połaciowych,

- ocieplenie i położenie izolacji akustycznej sufitu, skosów i ścian,

- podłączenie wszelkich instalacji,

- postawienie ścian działowych, jeśli są w projekcie,

- zamontowanie drzwi,

- wykończenie sufitu, skosów i ścian,

- posprzątanie i umeblowanie.

Poddasze mieszklane

Poddasze mieszklane

Wykorzystanie elementów więźby dachowej i skosów


Na poddaszu często nie da się uniknąć widocznych elementów więźby dachowej i skosów. Jednak zdolni i kreatywni architekci potrafią takie mankamenty zamienić na atuty. Odpowiednio w komponowane belki poprzeczne i pionowe oraz skosy mogą stać się tym, co nadaje specyficznego uroku, a także stanowić pożyteczne wyposażenie wnętrz. Na poziomych belkach można na przykład ustawiać kwiaty, zawiesić relingi na akcesoria kuchenne, ułożyć książki lub trofea.

Pod skosami natomiast warto umieścić szafki, ustawić sofę, zamontować wannę w łazience. Tam też mogą znaleźć swoje miejsce zabudowane schowki na zabawki, pościel, zapasy kuchenne i wiele innych rzeczy. Uważajmy jednak, aby skosów nie wykorzystywać na siłę.


Wolna przestrzeń


Aranżując pomieszczenia na poddaszu starajmy się ich nie zagracać. Jest to bowiem miejsce, w którym bardziej, niż gdziekolwiek indziej wskazany jest minimalizm, a także odpowiednie oświetlenie. Jeśli do licznych skosów dodamy gęsto poustawiane meble, utworzy się trudna do zniesienia „klitka”, gdzie na pewno będziemy czuli się nie najlepiej. Dlatego uważajmy z meblowaniem i wyposażaniem zarówno sypialni, jak i kuchni czy łazienki na poddaszu.
Izolacja termiczna i akustyczna

Na poddaszu zawsze panują specyficzne warunki. Jeśli jest ono w żaden sposób  zabezpieczone, to w zimie jest tam bardzo zimno, latem duszno i gorąco, a zawsze podczas wichur i opadów głośno i nieprzyjemnie. Dlatego zabierając się za urządzenie tam pomieszczeń użytkowych, należy koniecznie zadbać o odpowiednią izolację termiczną.

Obecnie istnieje sporo skutecznych i nie obciążających dachu i więźby dachowej sposobów na zabezpieczenie poddasza przed skutkami zimna czy upału. Dachy można ocieplać folią termoizolacyjną, watą mineralną (maty lub płyty) i styropianem.

Każdy z wariantów ma swoje plusy i minusy. O wyborze najlepszej opcji powinien zadecydować ktoś, kto dobrze zna się na tajnikach ocieplania poddaszy użytkowych. Także wykonanie najlepiej jest powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie profesjonalistów.

Ocieplając dach można jednocześnie zadbać o jego wyciszenie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak głośno może być pod samym dachem podczas wiatru czy obfitych opadów deszczu lub gradu. Dla wielu osób przebywanie w takich pomieszczeniach jest nie tylko bardzo uciążliwe, ale często wręcz niemożliwe. Wykorzystanie waty mineralnej czy styropianu do ocieplenie dachu, skutkuje również znacznym jego wyciszeniem. Dodatkowym elementem izolacji akustycznej bywa odpowiednia pokrycie dachu. Dlatego, jeżeli mamy na  to jakikolwiek wpływ, wybierajmy dachówki ceramiczne lub cementowe, a nie blachodachówkę.

Zaadaptowane poddasze

Zaadaptowane poddasze

Koszt zagospodarowania poddasza


Trudno tu podać jakiekolwiek widełki cenowe, gdyż każda sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. W jednym przypadku przyjdzie nam wymieniać pokrycie dachu, wzmacniać więźbę i stropy, wymieniać podłogę, montować okna i wykonać niemal wszystkie niezbędne zmiany, a w innym wystarczy ocieplenie dachu, wmontowanie okien, wyremontowanie podłogi i wykończenie sufitów i ścian. Do tego dołącza się różny metraż, standard aranżacji i wyposażenia. Dlatego, jeśli chcemy poznać choć przybliżoną cenę adaptacji konkretnego poddasza, powinniśmy poprosić o pomoc fachowca, który dokona stosownych obliczeń.

Koniecznie zobacz