Jak ocieplić strop?

Jesteś tutaj:

Jak ocieplić strop?

3,4/5 (147 ocen)

W naszym artykule omawiamy sposoby ocieplania stropu nad kondygnacją, która znajduje się bezpośrednio pod nieużytkowym poddaszem. Jest to o tyle istotne, że tą drogą może uciekać bardzo dużo ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Dlatego odpowiednia termoizolacja tego stropu przynosi wymierne korzyści w postaci cieplejszych pomieszczeń znajdujących się pod tym stropem, jak i konkretnych oszczędności finansowych, które wynikają z mniejszego zapotrzebowania na ogrzanie całego domu.


Dlaczego ocieplać podłogę poddasza, a nie dach?


Wszędzie tam, gdzie poddasze jest częścią nieużytkową budynku, ocieplanie dachu, zwłaszcza skośnego między krokwiami, okazuje się rozwiązaniem nieekonomicznym. Wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych, jak i późniejszych kosztów związanych z eksploatacją. Dlatego zdecydowanie lepszym sposobem ocieplenia ostatniej kondygnacji użytkowej w domu, jest położenie termoizolacji na poziomie stropu poddasza. Tym bardziej, że montaż jest dość prosty i szybki, a efekty dają skuteczne oszczędności w ubytku ciepła.

Obecnie można wybierać pośród kilku sprawdzonych rozwiązań termoizolacji tej części budynków. Najpopularniejsze są:

- izolacja w postaci jednej warstwy na powierzchni stropu,

- izolacja z dwoma warstwami na powierzchni stropu,

- izolacja jedną warstwą układaną na powierzchni stropu, ale pomiędzy legarami,

- izolacja z dwóch warstw układanych na stropie między legarami,

- izolacja w postaci jednej warstwy umieszczanej w przestrzeni sufitu podwieszanego,

- izolacja w postaci dwu warstw umieszczanych w przestrzeni sufitu podwieszanego.

Osoby, które są na etapie podejmowania decyzji, co do sposobu ocieplenia stropu, mają tu szansę na wybór optymalnego dla siebie rozwiązania. Należy tylko wziąć pod uwagę swoje potrzeby, dostępny budżet oraz możliwości konstrukcyjne danego budynku. Ważną kwestią jest tutaj również dobór materiału izolacyjnego.


Materiały do termoizolacji stropu


W zależności od rodzaju poddasza, stropu, a także oczekiwań właścicieli, można wybierać wśród kilku skutecznych materiałów do ocieplania stropów. Należą do nich wełna mineralna, włókna celulozowe i styropian. Każdy z nich ma inne parametry, więc warto zapoznać się z tymi właściwościami, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Wełna mineralna – jest chyba najczęściej i najchętniej wybieranym materiałem termoizolacyjnym zarówno dachu, jak i stropów. Minimalną grubością, która spełni wymóg izolacyjny jest 25 cm, ale, jeśli tylko jest taka możliwość, dobrze jest zastosować grubszą warstwę. Wełna jest materiałem niepalnym o klasie odporności na ogień A1 i A2 (najwyższej). Posiada wysoki stopień izolacyjności cieplnej. Charakteryzuje się również dobrą izolacyjnością akustyczną. Jeśli chodzi o paroprzepuszczalność, to jest ona w tym przypadku także bardzo wysoka. Przy ocieplaniu stropów najczęściej wykorzystuje się maty z wełny mineralnej. Bardzo ciekawą opcją jest jednak granulat z wełny mineralnej. Są to strzępki, które doskonale nadają się do ocieplania stropów poddaszy nieużytkowych. Rozsypane po podłodze, szczelnie ją otulają wypełniając wszelkie zakamarki. Warunkiem takie użycia jest jednak całkowicie nieużytkowe poddasze, w przeciwnym razie konieczna będzie dodatkowa podłoga, a to już jest bardziej skomplikowany wariant.

Włókna celulozowe – nazywane też „ekofiber”. Jest to surowiec, który powstaje z recyklingu papieru gazetowego (przerobu makulatury). Mają wysoką izolacyjność cieplną. Świetnie nadają się do ocieplenia trudnodostępnych miejsc. Są również materiałem ognioodpornym i w razie pożaru zatrzymują rozprzestrzenianie się ognia.

Styropian – jest materiałem, który nie gnije i nie butwieje, jest odporny biologicznie, a więc nie niszczą go pleśnie, grzyby czy bakterie. Nie wydziela żadnych substancji toksycznych. Zalicza się go do klasy ogniowej E, czyli, że po odjęciu ognia gaśnie samodzielnie. Ma wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Charakteryzuje się również bardzo małą paroprzepuszczalnością i nasiąkliwością.

Może mieć postać płyt niefrezowanych, płyt frezowanych na zakład lub na pióro-wpust, płyt ryflowanych, płyt naciętych poprzecznie, płyt jednostronnie wykończonych papą, taśm izolacyjnych i granulatu. Jest więc w czym wybierać.

Wełna mineralna

Wełna mineralna

Ocieplenie stropu drewnianego


Ocieplając tego typu stropu wykorzystuje się przestrzeń między belkami oraz obniża nieco sufit albo zabiera część przestrzeni z poddasza (nad belkami), gdyż warstwa izolacyjna powinna mieć minimum 25 cm. Kiedy sufity wnętrz pod poddaszem będą wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, ocieplenie układa się w dwóch warstwach. W tym przypadku zachodzi potrzeba zastosowania folii paraizolacyjnej, która zabezpieczy materiał izolacyjny (najczęściej wełnę mineralną) przed wilgocią. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz