Docieplenie ścian budynku

Jesteś tutaj:

Docieplenie ścian budynku

4,1/5 (9 ocen)

Co może ograniczyć straty ciepła w naszych domach i mieszkaniach? Jakie kroki podjąć, aby zachować pożądany przez nas mikroklimat? Czy mamy możliwość wyboru metody docieplenia ścian zewnętrznych? Na te i szereg innych pytań znajdziemy odpowiedź w tym właśnie artykule.


Ucieczka ciepła


Prace termomodernizacyjne należą do jednych z najbardziej popularnych w ostatnim czasie. Dlaczego? Ponieważ zależy nam na takim ogrzewaniu domu, w którym nie będzie następowała ucieczka ciepła. Jesteśmy w stanie takowe straty ciepła znacznie ograniczyć. Jak?

Nie tylko wymieniając okna czy dach, ale decydując się także na docieplenie ścian zewnętrznych. Ponownie zatem mamy do czynienia z zagadnieniami cieplnymi, a ściślej ujmując fizyką budowli i przepływem ciepła przez przegrody. W jak dużym stopniu ważne jest docieplenie ścian zewnętrznych? W bardzo dużym - pokazuje to porównanie strat ciepła przed i po dociepleniu. Wyniki okazują się widocznie zróżnicowane. Docieplone ściany zewnętrzne mogą przyczynić się do ograniczenia strat nawet o 40%.


Materiały izolacyjne


Warto na początku zacząć od wyboru materiału, który będzie zmniejszał stary ciepła w naszym domu. Dlatego też poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane materiały izolacyjne.

Docieplanie ścian

Docieplanie ścian

Styropian

Zajmuje on pierwsze miejsce w klasyfikacji. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi, które nie są uzależnione od temperatury otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ styropian jest niczym innym jak spienionym polistyrenem. Minimalnie w 98% jego objętości znajduje się powietrze.

Ponadto styropian jest materiałem nienasiąkliwym, odpornym na szereg czynników niszczących takich jak: grzyby czy pleśnie, a także na starzenie się. Wykonanie warstwy izolacji cieplnej nie jest skomplikowane, ponieważ styropian jest łatwoobrabialny. To kolejna jego zaleta.


Wełna mineralna:

Wełna mineralna może występować w dwóch wariantach.

Wełna kamienna (skalna)

Doskonale sprawdza się w roli izolacji cieplnej. Produkuje się ją z kamienia bazaltowego, poddanego procesowi topnienia, rozwłókniania, a następnie dodawania lepiszczy. Wełny kamienne są dostępne w różnych formach, najczęściej jako płyty, filce oraz maty.

Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła, pochłaniają dźwięki. Wełny kamienne są odporne (podobnie jak styropian) na grzyby i pleśnie oraz paroprzepuszczalne.

Docieplenie wełną

Docieplenie wełną

Wełna szklana

Głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji wełny szklanej jest piasek kwarcowy oraz tzw. stłuczka szklana. Podobnie jak w przypadku wełny kamiennej tak i tutaj zachodzi rozwłóknianie i dodawanie lepiszczy. Wełna szklana doskonale dopasowuje się do istniejących elementów konstrukcji. Jest lekka i niepalna. Oprócz tego, że pełni rolę izolacji cieplnej to doskonale sprawdza się także w roli izolacji akustycznej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz