Docieplenie ścian budynku

Jesteś tutaj:

Docieplenie ścian budynku

4,1/5 (7 ocen)

Metody


Rola materiału jest znacząca, ale nie można pominąć wyboru sposobu docieplenia ścian zewnętrznych. Mamy do wyboru trzy podstawowe metody układania ocieplenia.

Metoda lekka mokra

Nazywana jest również Bezspoinowym Systemem Ocieplenia. Dlaczego jednak mokra? Ponieważ należy połączyć stosowane kleje, zaprawy, a na końcu tynki z wodą. Stąd właśnie pochodzi nazwa. W tej metodzie płyty izolacji przyklejane są do ściany, pokrywane zaprawą, tynkiem oraz ewentualnie farbą.

Metoda mokra lekka należy do najczęściej wybieranych.

Ocieplanie domu styropianem

Ocieplanie domu styropianem

Metoda lekka sucha

Istotą tej metody docieplenia ścian zewnętrznych jest zamocowanie specjalnego rusztu z drewna lub ze stali. Między ruszt wprowadza się izolację termiczną w postaci wełny mineralnej lub styropianu.

Montaż ocieplenia nie wiąże się z wykorzystaniem klejów, zapraw i wody. Poszczególne płyty mocowane są za pomocą kołków lub śrub. Metoda lekka sucha jest typowym rozwiązaniem w przypadku wykańczania ścian zewnętrznych oblicówkami. Nie ma tutaj tynku, a drewniana lub winylowa oblicówka doskonale go zastępuje.

 
Metoda ciężka mokra

Zewnętrzne ocieplenie ścian możliwe jest także z wykorzystaniem jeszcze jednej metody. I chociaż jej nazwa – metoda ciężka mokra – zasadniczo różni się od nazwy lekkiej metody suchej jest do niej zbliżona.

Ocieplenie mocowane jest za pomocą stalowych kotew, ponieważ warstwa ocieplenia ma znaczny ciężar. Pomiędzy stosowaną jako materiał izolacyjny wełną należy zostawić szczelinę. To właśnie dzięki szczelinie będzie możliwa wentylacja.
Wełna mineralna jest wzmacniania stalową siatką. Następnie na taką warstwę kładziony jest tynk. Przeważnie chodzi tutaj o tynk cementowo-wapienny o grubości z przedziału 1,5÷2,5 cm.

Chociaż w opisie docieplenie ścian zewnętrznych nie wydaje się trudne w wielu przypadkach zaleca się skorzystanie z pomocy fachowców. To właśnie oni są w stanie ocenić, który sposób w określonych warunkach sprawdzi się najlepiej i jak równocześnie podczas docieplenia ścian zewnętrznych nie przepłacić.

Docieplenie i działania z nim związane mają na celu zatrzymanie ciepła w naszych domach na lata. Współgranie docieplenia ścian zewnętrznych, wymiana okien czy dachu są gwarancją obniżenia kosztów, które w chwili obecnej znacznie obciążają nasz domowy budżet. Warto zatem podjąć kroki i zmienić stan istniejący.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz