Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Jesteś tutaj:

Jak skutecznie ocieplić poddasze?

3,3/5 (82 ocen)

O tym, że dobra izolacja termiczna poddasza daje konkretne korzyści właścicielom budynku, nikogo nie trzeba przekonywać. Doceniają to zwłaszcza ci, którzy mają poddasze użytkowe. Bez właściwego ocieplenia dachu, nie byłoby możliwe wykorzystywanie tej części domu w celach mieszkalnych. Ale także i ci, którzy poddasze wykorzystują jedynie jako składzik, domowy magazyn czy spiżarnię, również odczuwają pozytywy takiej inwestycji. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę zabierając się do ocieplenia poddasza.


Zanim zaczniesz ocieplanie


Przed podjęciem wyzwania, jakim jest izolacja dachu, najpierw należy ukończyć wszelkie prace przy jego konstrukcji (pokrycie, okna połaciowe itp.), a jeśli jest to starszy dom, koniecznie trzeba dokonać kontroli stanu całej konstrukcji. Szczególnie ważna jest kondycja szczelności pokrycia dachowego oraz wytrzymałość więźby.

Warto jest również zastanowić się, nad czym nam najbardziej zależy.  Większości osób chodzi zazwyczaj o kilka rzeczy jednocześnie, o zatrzymanie ciepła, o ochronę przed zbyt dużym nagrzaniem w czasie upałów, o uniknięcie skutków korozji biologicznej, a także o prawidłową dyfuzję pary wodnej. Wszystkie te zabiegi nie powinny zanadto obciążyć budżetu. To nie jest takie niemożliwe, trzeba tylko właściwie podejść do zadania, dobrze je zaplanować i precyzyjnie wykonać.

Przekrój dachu na poddaszu

Przekrój dachu na poddaszu

Wybór materiału izolacyjnego


Jedną z pierwszych decyzji będzie ta dotycząca rodzaju materiału, z jakiego ma być wykonana termoizolacja poddasza. Jest kilka opcji, ale obecnie, najchętniej wybieranym materiałem do ocieplenia poddasza jest lekka folia termoizolacyjna. Składa się ona z kilku warstw, a mianowicie z cienkiej maty termoizolacyjnej (a w niej metalizowana, zbrojona folia poliestrowa i wypełnienie), warstw pianki polietylenowej. Jest to produkt nowoczesny. Chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale także wykorzystuje efekt odbicia promieniowania UV, czyli nie pozwala na przegrzanie się dachu i poddasza.

Folia termoizolacyjna jest materiałem wyjątkowo lekkim. Można ją kupić w poręcznych rolkach. Świetnie dopasowuje się do powierzchni, na której jest mocowany. Do jego montażu nie potrzeba skomplikowanych narzędzi i bez większych problemów można wykonać to samodzielnie.

Maty z wełny mineralnej są również cenionym i wciąż popularnym materiałem izolacyjnym dachu. Wykorzystuje się je do ocieplania tych poddaszy, gdzie mamy do czynienia z równym rozstawem między krokwiami, belkami i elementami rusztu. Wymagają dość częstego cięcia do potrzebnej wielkości. Aby skutecznie chronić przed utrata ciepła, muszą mieć wystarczającą grubość i zostać szczelnie ułożone i zabezpieczone.

Płyty z wełny mineralnej mają zazwyczaj większą gęstość od mat. Dzięki temu są sztywniejsze i łatwiejsze w montażu. One również powinny mieć stosowną grubość, a ich montaż musi być precyzyjny.

Styropian świetnie sprawdza się do ocieplania dachu nad połacią, jak i w połaci. Jest odporny na wilgoć, grzyby pleśń i uszkodzenia mechaniczne. Posiada właściwości takie jak niepalność, trwałość i wytrzymałość. Jest to materiał sprawdzony i skuteczny, ale na poddaszu wykorzystywany coraz rzadziej.


Etapy ocieplania poddasza


Sposobów na ułożenie izolacji na poddaszu jest sporo i zależą one od typu więźby, konstrukcji i wielkości dachu, rodzaju wykorzystanych materiałów i doświadczenia ekipy montażowej.

Jeśli chodzi o standardowe prace przy montowaniu termoizolacji na dachu, to przebiegają one zazwyczaj następująco:

- Ułożenie folii paroprzepuszczalnej – jest ona konieczna po to, by nie dopuścić do zagrzybienia więźby dachowej.

- Ułożenie wełny mineralnej – należy wybrać odpowiednią postać (maty lub płyty), a następnie precyzyjnie i szczelnie ulokować ją między krokwiami.

- Montaż stelaży – to one zadecydują, jakiego kształtu nabierze poddasze. Stelaże muszą być zamontowane precyzyjnie i solidnie, ponieważ do nich zostaną zamocowane płyty kartonowo-gipsowe, czyli przyszłe ściany poddasza użytkowego.

- Ułożenie folii paraizolacyjnej – jej zadaniem jest zabezpieczenie płyt kartonowo-gipsowych przed kumulacją pary wodnej, a w konsekwencji pojawieniu się na ścianach pleśni i grzybów.

- Montaż płyt kartonowo-gipsowych – należy zwrócić uwagę na odpowiednią gęstość wkrętów mocujących oraz dokładne ułożenie płyt „na cegiełkę”.

- Łączenie szczelin – jest to bardzo ważny etap, który decyduje o końcowym efekcie, a więc trwałości, gładkości i estetyce poddasza.

Ocieplanie poddasza folią

Ocieplanie poddasza folią

Ważne!


Ocieplając dach, należy przestrzegać kilku ważnych rzeczy:

- W przypadku stromego dachu należy najpierw dokładnie zabezpieczyć go przed zniszczeniem przez czynniki atmosferyczne.

- Wełnę mineralną, po wypakowaniu, trzeba pozostawić na kilka minut, aby się rozprężyła i nabrała właściwych wymiarów.

- Mocowanie wełny między krokwiami zaczyna się od okapu i każdy kolejny element jak najdokładniej dociska się do poprzedniego, aby nie tworzyły się mostki termiczne.

- Przycinając wełnę, należy to zrobić o około 2 cm więcej, niż wynosi rozstaw krokwi. Układając ją, będzie uciskana i w ten sposób ma się gwarancję jej lepszego (i szczelniejszego zarazem) umocowania w przestrzeni krokwiowej.

- W przypadku, kiedy zachodzi konieczność pozostawienia w dachu szczeliny wentylacyjnej, do boku krokwi trzeba przybić gwoździe i naciągnąć na nich sznurek, by w ten sposób zabezpieczyć wymaganą przestrzeń przed zapchaniem.

- Kiedy mamy do czynienia z ociepleniem dwuwarstwowym, drugą warstwę należy ułożyć w poprzek pierwszej (potocznie określa się ten sposób „mijankowym”).

- Czasem, dla uniknięcia wysuwania się wełny spomiędzy krokwi, między nabitymi gwoźdźmi rozciąga się sznurek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz