Malowanie natryskowe - użyteczne porady

Jesteś tutaj:

Malowanie natryskowe - użyteczne porady

3,1/5 (157 ocen)

Malowanie natryskowe specjalnym agregatem hydrodynamicznym to nowoczesna, szybka i wydajna metoda malowania. Najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, a więc ścian, elewacji, sufitów, samochodów, statków, maszyn, itp. Średnie tempo pokrywania farbą to 4m2 na minutę. Oprócz szybkości, zaletą tej technologii jest doskonałe krycie, czyli takie, którego efektem jest gładka powierzchnia. Niestety, aby móc posługiwać się takim agregatem, konieczne są umiejętności i odpowiednie doświadczenie.


Na czym to polega?


Najprościej mówiąc, malowanie natryskowe polega na wyrzucaniu farby pod wysokim ciśnieniem w postaci drobinek kropelkowych (jak aerozol) ze specjalnego urządzenia, nazywanego popularnie pistoletem natryskowym.

Aby móc malować tą techniką, niezbędny jest wspomniany pistolet natryskowy, w którym wybrana substancja służąca do malowania, a więc farba, lakier lub werniks, pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na minimalne krople. Na zewnątrz wydostaje się dyszą przez małe otwory, które umieszczone są na środku, co daje okrągły strumień lub bokami, co daje strumień płaski.


Natryskowo maluje się najczęściej:


- ściany, elewacje, drzwi, grzejniki,

- karoserię samochodów,

- burty statków i kutrów,

- większe zabawki.

Ta metoda jest również stosowana do rozpylania środków owadobójczych na drewnianych powierzchniach.


Jako najważniejsze atuty malowania natryskowego wymienia się: szybkość pokrywania dużych powierzchni, niemal idealne wykończenie i oszczędność farb oraz czasu.

 

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe

Jakimi farbami można malować taką metodą?


Natryskowo malować można następującymi farbami:

- olejno-żywicznymi,

- bitumicznymi,

- alkilowymi,

- chlorokauczukowymi,

- winylowymi i poliwinylowymi,

- epoksydowymi,

- epoksydowo-bitumicznymi, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz