Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

Jesteś tutaj:

Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

3,1/5 (162 ocen)

Od jakiegoś czasu zapanowała moda na to, by starych mebli nie pozbywać się od razu, ale dać im szansę na nowy wygląd i drugie życie. Mało tego, niektórzy nawet specjalnie skupują takie starocie, by je odmalować, odnowić i wykorzystać we własnych wnętrzach lub sprzedać innym. O tym, jak atrakcyjnie mogą wyglądać takie meble po renowacji, warto zobaczyć choćby w Internecie. A może niektórzy z Państwa widzieli już takie cuda na własne oczy? W tym artykule pokażemy, że to nie jest aż takie trudne.


Malowanie mebli z drewna


Odnawianie przez malowanie dotyczy przede wszystkim mebli drewnianych. Aby to prawidłowo i estetycznie wykonać, należy trzymać się kilku ważnych zasad. Należą do nich właściwe przygotowanie podłoża (powierzchni), wybór stosownych narzędzi, odpowiedni dobór kolorów i efektowne wykonanie malowania.

Przygotowanie podłoża – wbrew pozorom jest to bardzo ważny etap. Od niego zależy, czy przyszła farba będzie wyglądała efektownie i jak długo się utrzyma. Najpierw należy powierzchnię mebla oszlifować: usuwa się dokładnie dotychczasową warstwę farby, a czasem lakieru, następnie trzeba całość dokładnie zmatowić po to, by nowa farba dobrze się trzymała. Szlifowanie najlepiej wykonuje się papierem ściernym o ziarnistości od 60 do 80 ruchami zgodnymi z kierunkiem włókien drewna, aby nie powstały brzydkie zadrapania.

Po dokładnym oszlifowaniu powierzchni mebla, przechodzimy do jej polerowania. Chodzi tutaj o to, by wygładzić szlify za pomocą papieru ściernego o jeszcze drobniejszej ziarnistości (180 – 200). Dzięki temu zabiegowi unikniemy zadziorów z włókien drewna, które bardzo utrudniają malowanie.

W trakcie wymienionych prac pojawia się sporo drobnych elementów (pyłu i kurzu), które należy dokładnie usunąć. Oczyszczanie wykonuje się szczotką i wilgotną szmatką lub gąbką, a następnie odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną.
Wybór narzędzi do malowania – to także istotny etap odnawiania. Do malowania dostępnych jest mnóstwo rodzajów i wielkości wałków i pędzli. Należy więc wziąć pod uwagę rozmiar i długość włosia, która nie powinna przekraczać 10 mm.


Większe powierzchnie warto malować wałkami, a miejsca trudnodostępne pędzlami lub pędzelkami kątowymi.
Wybór farby do drewna – i bynajmniej nie chodzi tutaj o sam kolor. Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w specjalne farby do malowania drewna. Tego typu farby produkowane są na bazie rozpuszczalników akrylowych albo rozpuszczalników alkaidowych. I tak do wyboru są:

- impregnaty koloryzujące – charakteryzują się, oprócz tego, że nadają kolor, właściwościami zabezpieczającymi i chroniącymi drewno,

- bejce – malują powierzchnię drewna na wybrany kolor, ale muszą zostać zabezpieczone dodatkową warstwą lakieru,

- lakierobejce – nadają zarówno kolor i zabezpieczają daną powierzchnię drewna,

- farby kryjące – nadają meblom wybrany kolor,

- lakiery – są bezbarwne, mają połysk i zabezpieczają drewno przed skutkami wilgoci i zabrudzeniem.

Malowanie mebli

Malowanie mebli

Malowanie mebli niepoliturowanych


Stare meble przeznaczone do pomalowania, najpierw należy dobrze oczyścić. W tym celu szoruje się je twardą szczotką moczoną w czystym amoniaku lub preparacie ze spirytusu drzewnego. Zaraz po czyszczeniu trzeba meble spłukać wodą i osuszyć. Ze względu na intensywne zapachy, najlepiej czynności te wykonywać na otwartej przestrzeni. Kiedy meble dokładnie wyschną, można je pomalować na wybrany kolor wykorzystując w tym celu wcześniej wymienione środki do malowania mebli. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz