A może stylowe meble kolonialne?

Jesteś tutaj:

A może stylowe meble kolonialne?

4,2/5 (5 ocen)

Określenie „styl kolonialny” pochodzi z historii architektury i mebli, jakie powstawały w amerykańskich koloniach jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości w 1776 r. Meble kolonialne były produkowane ręcznie, z naturalnego drewna. Charakteryzowały się masywnymi proporcjami, często zestawianymi z drobnymi, ażurowymi elementami dekoracyjnymi. Ich urok nie przemija i wciąż znajduje swoich zwolenników.


Meble kolonialne – rys historyczny


Styl mebli kolonialnych, jakie dziś spotykamy, kształtowało klika czynników, przede wszystkim tradycja krajów, z jakich pochodzili osadnicy, ich warstwa społeczna, warunki miejsca, gdzie się osadzili. Do tego dochodziły indywidualne upodobania, zamożność oraz aktualna moda. Oto dlaczego styl kolonialny, a więc i meble, łączy wiele elementów. Jego eklektyczny charakter widoczny jest również i dzisiaj, a składa się na niego różnorodność wywodząca się ze wzorców pochodzących z krajów kolonizatorów, Anglii, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Z tego powodu historycy meblarstwa kolonialnego mówią o:

- pierwszym kolonialnym stylu angielskim, zwanym również stylem pielgrzymów,

- kolonialnym stylu francuskim,  

- kolonialnym stylu holenderskim,  

- kolonialnym stylu hiszpańskim,

- kolonialnym stylu niemieckim.

Komoda kolonialna

Komoda

Cechy mebli kolonialnych


Styl kolonialny, siłą rzeczy, łączy w sobie europejską funkcjonalność mebli oraz orientalne wzornictwo. Do produkcji mebli wykorzystuje trwałe drewno egzotyczne. Ma ono w sobie często najlepsze cechy świata zachodniego i innych kultur. Wysoka jakość materiałów oraz solidność wykonania sprawiają, że meble w stylu kolonialnym kojarzą się z luksusem. Zwolennicy takich mebli doceniają również ich prostotę formy harmonijnie połączoną z bogactwem zdobień. Wymagają dużej przestrzeni.

Aranżując wnętrze w tym stylu, należy pamiętać o niezbędnych dodatkach, które również powinny podtrzymywać klimat. Dlatego powstaje wiele innych artykułów dekoracyjnych, a wśród nich świeczniki, lampy, figurki, obrazy itp.


Kolory i światło


Meble kolonialne najczęściej mają kolory mieszczące się w naturalnych barwach takich, jak brązy, beże czy wanilia. Zazwyczaj są nawoskowane i wypolerowane, aby intensywnie błyszczeć. Producenci stylizują je na starsze, niż są w istocie. Wykorzystują różne techniki, by je postarzyć (ługowanie, bejcowanie, przecieranie), tworzą nawet dziurki imitujące działalność korników.

W stylu kolonialnym bardzo ważne jest oświetlenie wnętrz. Nie powinno ono dzielić pomieszczenia na strefy, ale łączyć je w całość, na którą składają się różne zakamarki i półcienie. Pomagają w tym na przykład ciężkie, udrapowane zasłony załamujące światło, różne bibeloty i pamiątki.

Biurko kolonialne

Biurko< czytaj dalej...

Koniecznie zobacz