Jakie meble do gabinetu?

Jesteś tutaj:

Jakie meble do gabinetu?

3,3/5 (10 ocen)

Jeśli nasz dom lub mieszkanie ma na tyle pomieszczeń, że możemy sobie w jednym z nich urządzić gabinet do pracy i ewentualnych spotkań biznesowych, to warto się postarać, aby był nie tylko funkcjonalny, ale również reprezentacyjny. Na szczęście oferta mebli, jaką znajdujemy na rynku, pozwala na dowolne aranżacje. Ponieważ możliwości jest wiele, wybór bywa trudny. Zobaczmy, jak się do tego zabrać.


Ogólne zasady meblowania gabinetu


Kiedy myślimy o gabinecie do pracy, jaki urządza się na prywatnym gruncie, to dwa meble narzucają się nam od razu. Są nimi, oczywiście, duże biurko i regał z książkami. To stereotyp, pewnie pomyślą sobie niektórzy, ale czy widział ktoś kiedyś gabinet bez tych mebli? No właśnie…

Od czego zaczynać? Najlepiej od tego, ile mamy miejsca do dyspozycji, gdzie znajduje się okno, a gdzie drzwi oraz jaki kształt ma pomieszczenie. To wszystko ma znaczenie, gdyż najpierw należy znaleźć odpowiednie miejsce na biurko. Całą resztę urządza się wokół tegoż najważniejszego tutaj mebla.

Jeśli sami aranżujemy wnętrze gabinetu, dobrym sposobem jest rozplanowanie w nim kilku stref według czynności, jakie będziemy w nim wykonywali. I tak może to być strefa pisania i pracy na komputerze, czyli przy biurku, strefa czytania, na wygodnym fotelu, strefa przyjmowania gości (biznesmenów, naukowców, artystów itp.), a więc na przykład sofa i ława lub niski stolik. Dzięki takiemu usystematyzowaniu, łatwiej będzie zastanowić się, jakie meble będą konieczne do zakupienia i ustawienia w odpowiednim miejscu.

Meble gabinetowe

Meble gabinetowe

Gabinety specjalistów


Co innego stanowi taki uniwersalny gabinet do pracy, z biurkiem, półkami i fotelem, a co innego miejsce pracy związane z konkretnym zawodem jego właściciela. Dajmy na to taki artysta-muzyk czy artysta-malarz. W ich gabinecie, oprócz standardowego wyposażenia, znajdują się inne niezbędne meble i sprzęt. Aranżując przestrzeń, należy zawsze brać to pod uwagę. Architektowi bowiem na pewno przydadzą się dodatkowe szafki i pojemniki na projekty, muzykowi odpowiednie regały na nuty i nagrania muzyki, filmowcowi szafki na sprzęt itp.

Meble do gabinetu

Meble do gabinetu

Meble w gabinecie


Oczywiście biurko, tylko jakie? Niektórzy preferują stare, wręcz zabytkowe, inni raczej proste, ale funkcjonalne. Trzeba więc się dobrze zastanowić, jakie będzie biurko. Bardzo wygodne są te nowoczesne, składające się z kilku segmentów, które można dowolnie ze sobą zestawiać. Głównymi elementami takich zestawów jest część główna biurka, narożnik (zaokrąglony) i krótsza część, przy której również można wykonywać część pracy. Do tego zazwyczaj są szafki na kółkach (z półkami, szufladami).


Pozostałe meble to, rzecz jasna, wygodny, najlepiej regulowany, fotel, regał z półkami, szufladami i szafkami, jeśli miejsce na to pozwala, to fotel do czytania, sofa i ława (stolik kawowy). Wszystko, koniecznie, w jednym stylu i odcieniu dopasowane do koloru ścian i podłogi.

Najlepszym rozwiązaniem na umeblowanie gabinetu, jest zakup wszystkiego z jednej serii (kolekcji). Wówczas będziemy mieli pewność co do kompatybilności i jednolitości stylu mebli. Producenci wychodzą nam tutaj naprzeciw i w ofercie wielu z nich znajdują się atrakcyjne zestawy do biur i gabinetów.

Meble gabinetowe

Meble gabinetowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz