Półka na książki - zrób ją samodzielnie!

Jesteś tutaj:

Półka na książki - zrób ją samodzielnie!

3,3/5 (48 ocen)

Upychanie książek po szafach nie zawsze ma sens. Książki mogą przecież stanowić również doskonałą ozdobę ściany. Ponadto przeznaczona do ich przechowywania półka  nie musi być zakupiona w sklepie, ale wykonana samodzielnie, dzięki czemu dodamy pokojowi indywidualnego stylu.


Prosta półka drewniana


Drewno jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów podczas samodzielnego wykonawstwa mebli. Nie ma się zatem co dziwić, że jego obecność odzwierciedla się także w półkach na książki, które widnieją na wielu ścianach.
Zasadniczo najczęściej wybieranym gatunkiem jest oczywiście dąb. Wynika to przede wszystkim  z  łatwej obróbki i wytrzymałości. Oprócz niego powszechnie wykorzystuje się także drewno sosnowe.


Półka wisząca


Typową propozycją jest oczywiście wykonanie drewnianej półki wiszącej. Należy przygotować deski o wymiarach dopasowanych do przewidywalnego obciążenia (np. deska o wymiarach 60 x 24 x 1,5 cm). W przypadku chęci posiadania dłuższej półki trzeba zakupić oczywiście deskę o większych wymiarach. Zarówno jedna jak i druga pozwolą na stworzenie podstawy półki, przeznaczonej do spoczynku  książek i czasopism. Jeżeli materiał drewniany nie został wcześniej przygotowany do bezpośredniego montażu należy go oczywiście zaimpregnować, a następnie pomalować. Dopiero teraz można pomyśleć o elementach mocujących.

Prosta półka wisząca będzie wymagała już tylko zakupu wsporników, dzięki którym omawiana powyżej deska zmieni swoje przeznaczenie. Wymiary wsporników najlepiej dopasować do gabarytów deski – przeważnie producenci określają głębokość, dla której przeznaczony jest dany wspornik metalowy bądź drewniany. Niekiedy zamiast typowych wsporników wykorzystuje się także specjalne systemy, w których to wsporniki przykręca się do paneli.

Prace montażowe należy rozpocząć od oznaczenia na ścianie konkretnego położenia półki. Przydatna w praktyce będzie oczywiście poziomica, która pozwoli na precyzyjne ustawienie otworów. Warto jednak w razie wątpliwości przed wierceniem w ścianie sprawdzić położenie przewodów, aby nie doszło do kolizji z planowanym usytuowaniem półki. Deski, których długość nie będzie przekraczała 1,0 m podpiera się przeważnie na dwóch wspornikach. Zastosowanie takiej ilości wsporników dla dłuższych półek w większości przypadków okazuje się niewytrzymałym rozwiązaniem. Także lokalizację wsporników należy dopasować do długości deski – tak, aby znajdowały się w odległości około 10 cm od jej krawędzi. Otwory wierci się zazwyczaj za pomocą wiertarko-wkrętarki, a następnie umieszcza się w nich kołki.

Rodzaj ściany

Rodzaj zamocowania

ściany betonowe

za pomocą kołków plastikowych

ściany z płyt gipsowo-kartonowych

za pomocą kotew metalowych - zaciskowych

 

Po zamocowaniu wsporników przystępuje się do przykręcenia deski (co wymaga również wcześniejszego wykonania w niej otworów).

Innymi materiałami zastępującymi tradycyjne półki drewniane są oczywiście sklejki lub szkło, a także płyty typu pleksi. Mając wcześniej przygotowane materiały samodzielne wykonanie półki nie jest z pewnością trudne i czasochłonne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zakup gotowego materiału pozwala na bezpośrednie jego wykorzystanie. Wtedy to w przypadku drewna czy metalu przyda się piła ręczna z odpowiednio przystosowanymi tarczami, natomiast w przypadku płyty typu pleksi można również zastosować specjalny nożyk. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz