Półka na książki - zrób ją samodzielnie!

Jesteś tutaj:

Półka na książki - zrób ją samodzielnie!

3,2/5 (28 ocen)


Moda na europalety


Poza tradycyjnym wykonawstwem prostej półki można pomyśleć o równie mało skomplikowanych konstrukcjach z europalet. Półki z europalet są uniwersalnymi propozycjami znajdującymi zastosowanie nie tylko w pokojach czy w kuchniach, ale także na balkonach i tarasach. Pomalowane na biało, brązowo czy pozostawione w naturalnym odcieniu doskonale uzupełniają wyposażenie zarówno w domu jak przestrzeni poza nim.

Jedną z zalet tego typu półek jest oczywiście bardzo niska cena. Najprostsze konstrukcje wymagają zastosowania jedynie jednej czy dwóch europalet. Należy podzielić paletę na części (wykorzystać można piłę). Poszczególne podpory palety będą stanowiły podstawę wykonywanych półek. Paletę należy ustawić pionowo (czyli prostopadle do jej tradycyjnego wykorzystania), a do podpór zamocować dodatkowe deski (wykorzystując te z drugiej europalety). Potem przystępuje się do przygotowania materiału – szlifowanie, malowanie, bejcowanie. Niekiedy europalety pozostawia się bez dodatkowego wykończenia, ale nie jest to zalecane w przypadku półek montowanych na balkonach, gdzie narażone będą na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Teraz wystarczy już tylko wywiercić w palecie tożsame z otworami w ścianie otwory i zamocować.

Inną propozycją jest ustawienie europalety w poziomie i uzupełnienie jej dodatkowymi deskami, aby stała się pełną konstrukcją. Dzięki temu ustawienie większych książek nie będzie stanowiło problemu. Zamocowanie części palety w poziomie najczęściej wykonuje się z zastosowaniem łańcuchów. Konstrukcja staje się bowiem wtedy bardziej stabilna, a obciążenie nie stanowi zagrożenia.

Jak widać nie ma jednego prostego sposobu na wykonanie atrakcyjnej półki na książki. Powyżej przedstawiano nieskomplikowane rozwiązania, których wykonanie nie sprawi większych trudności nawet nastolatkowi, a co dopiero osobie dorosłej. :)

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz