Meble dla dzieci i nastolatków

Jesteś tutaj:

Meble dla dzieci i nastolatków

3,7/5 (7 ocen)

Meble do pokoju dziecięcego to bardzo szeroki temat. Wszak mówiąc dziecko możemy myśleć zarówno o noworodku, jak i niemal dorosłej osobie, jakim jest osiemnastolatek. A to wiąże się z całkiem innymi oczekiwaniami, wymaganiami, inną estetyką i wielkością mebli. Dlatego wybierając zestaw mebli dla dzieci, musimy wiedzieć, czy będzie on służył jednemu dziecku, czy kilkorgu oraz to, w jakim wieku będzie (lub będą) jego użytkownik.


Meble do pokoju niemowlęcia


Na samym początku będziemy potrzebowali zestawu mebli koniecznego do „obsługi” maluszka, a więc wygodnego i bezpiecznego łóżeczka, miejsca na przewijanie i kąpiel, szafek lub komody na ubranka i inne akcesoria niezbędne do pielęgnacji dziecka. Jeśli pokoik jest na tyle duży, można w nim wstawić dodatkowe łóżko lub sofę, na której będzie mógł położyć się opiekun, kiedy zechce chwilę odpocząć przy maluszku lub się z nim pobawić. Dobrym pomysłem jest również wstawienie tam wygodnego fotela albo fotela na biegunach. Cały zestaw powinien być w jednym stylu i pasującej do siebie kolorystyce, aby pokój nie wydawał się zbieraniną przypadkowych mebli. Z każdym miesiącem może do niego przybywać coś nowego, bo dzieci mają to do siebie, że bardzo szybko rosną. Przydadzą się skrzynki na zabawki, mały stolik i krzesełka.

Meble w pokoju dziecka

Meble w pokoju dziecka

W pokoju przedszkolaka i ucznia


Odkąd dziecko zacznie chodzić i nabywać coraz większej sprawności ruchowej i intelektualnej, jego potrzeby, co do wyposażenia pokoju również będą się szybko zmieniać. Warto więc co jakiś czas meblować jego wnętrze takimi zestawami, które będą :rosły” wraz z nim. Na rynku można spotkać duży wybór takich mebli, które dają się aranżować na wiele sposobów.

Są to łóżka piętrowe połączone z szafkami, biurkiem i półkami dającymi się ustawiać w różny sposób. Trzeba tylko dopilnować, aby meble miały stosowne atesty i były bezpieczne dla naszych pociech. Muszą więc być odpowiednio trwałe, wykończone tak, by dziecko nie mogło sobie korzystając z nich zrobić krzywdy (kanty, szuflady, wystające elementy). Powinny też dawać się łatwo wyczyścić i konserwować. Zadbajmy również o to, by były estetyczne. Niech nasze dziecko od małego funkcjonuje w czystej i ładnej przestrzeni.

Uczeń szkoły podstawowej może już sam uczestniczyć w doborze mebli do swojego pokoju. Ma przecież już swoje upodobania i konkretne potrzeby, z którymi warto się liczyć.


Meble dla nastolatków


Tu już nie będzie tak łatwo. Nastolatki mają to do siebie, że ich wymagania są bardzo konkretne i trudno idą na jakikolwiek kompromis. O każdą kwestię, a więc wybór tego, jakie meble są im niezbędne, w jakim stylu, kolorze, a nawet od jakiego producenta, trzeba z nimi często stoczyć zacięty bój. I jeśli ich oczekiwania nie wykraczają poza nasze możliwości finansowe, ani nie kłócą się ze zdrowym rozsądkiem, to warto posłuchać i urządzić im pokój według wskazówek. W końcu to one mają być właścicielami danego pokoju.

Meble do pokoju dziecka

Meble do pokoju dziecka

Jakie więc są wymagania przeciętnego nastolatka?


Na pewno jego pokój musi spełniać kilka podstawowych funkcji: sypialni, miejsca do nauki, odpoczynku, rozrywek i miejsca, gdzie będzie zapraszał znajomych i przyjaciół. Dlatego do mebli, jakie powinny znaleźć się w takim pokoju należą:

- wygodne łóżko, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz