Kolory w pokoju naszego dziecka

Jesteś tutaj:

Kolory w pokoju naszego dziecka

5/5 (1 ocen)

Urządzenie pokoju dziecka wbrew pozorom nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wybór mebli, ale także o wybór kolorów, które będą towarzyszyły Twojemu dziecku podczas zabawy i wypoczynku. Kolory wyposażenia pokoju jak i  ścian czy podłóg powinny ze sobą współgrać, nie tworząc zbędnego chaosu.
 

Różowe i niebieskie ściany
 

Wielu rodzicom sen z powiek spędza przygotowanie pokoju dla niemowlaka. Zmienne pomysły są przede wszystkim uzależnione od płci spodziewanego dziecka. Stąd też tak popularna stała się kolorystyczna aranżacja pokoju w zależności od tego, czy pokój będzie przeznaczony dla dziewczynki czy dla chłopca.

Powszechnym zainteresowaniem do pewnego czasu cieszyły się zatem ściany w kolorze różu bądź błękitu – odpowiednio do płci. Jednak w chwili obecnej coraz częściej młodzi rodzice odbiegają od prezentowanego schematu. Wymienione kolory stają się zatem stereotypami, z którymi najczęściej walczą dekoratorzy wnętrz.

Kolorowy pokój należący do dziewczynki w wieku przedszkolnym

Kolorowy pokój należący do dziewczynki w wieku przedszkolnym

Wiek dziecka
 

Wybór kolorów, które będą dominowały w pokoju dziecka niewątpliwie związany jest z wiekiem malucha. Wytwarza się swoistego rodzaju relacja pomiędzy wiekiem dziecka, a kolorami wyposażenia. Duży wpływ wywierają także panujące trendy kolorów, które znaczącą odnoszą się do podjętego wyboru.

Kolorowy świat – tak z pewnością można określić świat przedszkolaka. Zatem w tym okresie życia najczęściej pokoje dzieci urządzane są w taki sposób, aby intensywne kolory rozbudzały wyobraźnię przedszkolaka.

Nieco inaczej relacja kształtuje się w okresie szkolnym. To właśnie wtedy dziecko potrzebuje przestrzeni zarówno do zabawy jak i nauki. W związku z tym zaaranżowanie pokoju wyłącznie w kolorach intensywnych nie sprawdzi się. Nieustanne pobudzenie obecnym wokół dziecka kolorem nie przyczyni się do chęci i zainteresowania obowiązkami. Dlatego też decydując się na intensywność należy zważać na strefowość urządzania pokoju i zastosowanie nieco innych kolorów w strefie nauki.

Najwięcej kłopotu może dostarczyć urządzanie pokoju nastolatka. Może, ale wcale nie musi. Dlaczego? Ponieważ najważniejsze okazuje się dopasowanie kolorów do upodobań nastolatka. Bardzo często kolory pokoju młodzieżowego to połączenie czerni i bieli. Można jednak urozmaicić pokój dzięki dodatkom w intensywnych kolorach (np. czerwonym).


Liczba kolorów
 

W wielu przypadkach dylemat stanowią nie same kolory, ale ich liczba. Połączenie kilku kolorów jest bowiem popularnym zabiegiem. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić z ich liczbą, ponieważ skutek może być wręcz odwrotny od pierwotnie zamierzonego.

Zazwyczaj w pokoju dziecka powinno się wybrać maksymalnie 3 kolory, które będą współpracowały ze sobą tworząc ciekawą, barwną, a zarazem niezminimalizowaną przestrzeń. Często bowiem zdarza się, że przy nasyceniu wnętrza kilkoma kolorami zabierana jest jego przestronność. Trzeba zatem mieć to na uwadze przy wyborze koloru.  Taka zabawa kolorami okazuje się szczególnym zagrożeniem dla pokoi o małych powierzchniach.
 

Rozwój dziecka według zasad feng shui
 

Podążanie za rozwojem dziecka ściśle wiąże się z określonymi zasadami. Przykładem są tutaj chociażby zasady feng shui, które przyczyniają się do wyboru koloru w zależności od wieku dziecka, a także aspektu psychologicznego oddziaływania koloru. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz