Aranżacja i urządzanie pokoju dla niemowlaka. Porady praktyczne

Jesteś tutaj:

Aranżacja i urządzanie pokoju dla niemowlaka. Porady praktyczne

3,8/5 (4 ocen)

Z pewnością wyzwaniem dla przyszłych rodziców okazuje się właściwe przygotowanie pokoju dla niemowlaka. Kierowanie się wyłącznie panującymi trendami i zapominanie o funkcjach użytkowych to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas aranżacji. Jak zatem urządzać pokój, aby zachwycał i był wygodny?


Czy metraż ma znaczenie?


Planując aranżację pokoju dla niemowlaka warto pomyśleć o jego usytuowaniu i powierzchni użytkowej. Mogłoby się wydawać, że niemowlęta nie mają większych wymagań – jednak takie myślenie jest oczywiście błędne. Należy bowiem zapewnić komfort zarówno małemu dziecku jak i jego rodzicom.

Najlepiej tak usytuować pokój niemowlaka, aby znajdował się w pobliżu sypialni rodziców. Umożliwi to doglądanie malca czy jego nakarmienie. Oddalenie pokoju dziecka od salonu przyczyni się do spokojnego snu. Warto również wcześniej zastanowić się nad metrażem. Małe pokoje, pozbawione wnęk okazują się oczywiście najmniej praktyczne. Trzeba pamiętać, że pokój niemowlaka już niedługo będzie pokojem przedszkolaka, którego potrzeby będą wymagały ponownego urządzania pomieszczenia. Zazwyczaj zapewnienie 12 m2 powierzchni staje się wystarczające.

Aranżacja pokoju niemowlaka

Aranżacja pokoju niemowlaka


Podłogi, ściany


Bez względu na to czy pokój dla niemowlaka jest większy czy też mniejszy powinien być zachowany w czystości. Narażenie dziecka na kurz pochodzący z dywanów czy wykładzin z pewnością  nie będzie wskazane. Z tego względu tak często informuje się przyszłych rodziców, aby zadbali o podłogi w pokoju malca. Najczęściej uniwersalnym rozwiązaniem okazują się panele bądź drewniany parkiet (przeważnie droższy). Panele są nie tylko tańsze, ale i nie wymagają cyklicznej konserwacji, dzięki czemu stają się podczas użytkowania wygodnym materiałem podłogowym.

Przygotowując ściany w pokoju dziecka nie powinno się zważać wyłącznie na kolor. Istotne są przede wszystkim farby, którymi będą pokryte. Zarówno podczas budowy jak i remontu domu należy myśleć o dziecku i zatroszczyć się o ściany kilka tygodni wcześniej. Drażliwie zapachy czy dodatkowe, głośne dźwięki nie będą zachęcały malca do spokojnego snu. Doświadczeni rodzice polecają farby hipoalergiczne z przeznaczeniem do malowania pokoju dziecka. W składzie innych farb mogą znajdować się żywice czy barwniki, które mogą szkodliwie oddziaływać na dziecko. Chcąc wyciszyć pokój można zastanowić się nad podwieszanym sufitem czy korkową tapetą, która pozwoli na wytłumienie niepożądanych dźwięków.

Jak zatem widać nie kolor okazuje się najważniejszy, aczkolwiek decyduje on o wartości estetycznej. Zaleca się, aby pokój dla niemowlaka wypełniały spokojne, jasne kolory. Intensywne barwy są wskazane jedynie jako ozdobne akcenty – wykorzystuje się dekoracyjne tapety, grafiki czy naklejki. Powoli odchodzi się od typowego urządzania pokoju w odcieniu koloru niebieskiego czy różowego w zależności od płci dziecka.

Komoda i łóżeczko dla niemowlaka

Komoda i łóżeczko dla niemowlaka


Wyposażenie


Łóżeczko

Najważniejszym meblem w pokoju niemowlaka jest oczywiście łóżeczko. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Praktyczne łóżeczko:

  • ma zazwyczaj wymiary 140 x 70 cm
  • wykonane jest z drewna
  • najlepiej, kiedy nie jest pomalowane (wyjątek stanowi pokrycie farbami ekologicznymi)
  • ma dodatkowy element w postaci półki lub szuflady
  • umożliwia regulowanie poziomu położenia materaca (najlepiej z naturalnym wypełnieniem)
  • ma wyjmowane szczebelki
  • może zapewnić funkcję bujania za pomocą odkręcanych biegunów

 

Nie tylko łóżeczko ma wpływ na sen malca. Trzeba je tak usytuować, aby dziecku nie było ani za gorąco, ani za zimno. Zatem stawiamy stanowcze NIE dla łóżeczek w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników i okien! czytaj dalej...

Koniecznie zobacz