Wymiary i kształty wanien łazienkowych

Jesteś tutaj:

Wymiary i kształty wanien łazienkowych

3,1/5 (37 ocen)

Miłośnicy kąpieli w wannie dużą wagę przykładają do tego, by były one jak najbardziej komfortowe. Jednak nie zawsze można wybrać w stu procentach taką wannę, o jakiej się marzy. Czasem wielkość i kształt łazienki sprawia, że koniecznością jest pójście na kompromis, co do jej rozmiarów i kształtu. Na szczęście na rynku mamy dość bogatą ofertę i zawsze jest opcja zamówienia wanny nietypowej.


Wanny tradycyjne


Przez wiele lat w łazienkach spotykało się w zasadzie takie same wanny. Różnice pomiędzy nimi dotyczyły jedynie materiału, z jakiego były wykonane i rozmiarów. Mają one kształt zbliżony do prostokąta, ich długość mieści się pomiędzy 120 – 200 cm, a szerokość między 70 – 200 cm. Otwory odpływowe zazwyczaj znajdują się na krótszym boku. Większość takich wanien była (i wciąż jeszcze bywa) obudowywana, najczęściej glazurą.

Funkcjonowały one w takim kształcie bardzo długo, aż wreszcie komuś zrobiło się w nich niewygodnie, a może po prostu nudno i postanowił to zmienić. Wanny powoli nabierały nowych kształtów i nowych udogodnień, uchwyty, siedziska, wyższe podparcie pod plecy itp.


Wanny nowoczesne


Obecnie wybór wielkości, kształtu, materiału, z jakiego są wykonane i wyposażenia wanien jest ogromny. Bez trudu można znaleźć wygodny model zarówno do małej, nietypowej łazienki, a tym bardziej do tych większych i bardziej ustawnych. Do wyboru są wanny narożne symetryczne i asymetryczne, zaokrąglone i całkiem okrągłe, pięciokątne i sześciokątne. Można także kupić wannę prostokątną, kwadratową lub owalną o różnej głębokości i wielkości.

Nowoczesne wanny często wyposażone są w dodatkowe gadżety. Mamy tu na myśli hydromasaż, uchwyty, przykrycie wanny (z opcją podkładki podczas kąpieli), parawan, podświetlenie i inne.

Nowoczesna wanna wolnostojąca

Nowoczesna wanna wolnostojąca

Kształty wanien


Dla wygody opisu podzielimy kształt wanien na 6 kategorii: prostokątne, owalne, trójkątne, okrągłe, wielokątne i nietypowe.

Wanny prostokątne – na szczęście nigdy do końca nie są w pełni kanciaste. Zawsze znajdziemy w nich niezbędne naturalne zaokrąglenia. Ich kształt nawiązuje do tradycji, a ich ponadczasowa klasyka wciąż znajduje swoich zwolenników. Dziś wanny prostokątne charakteryzują się funkcjonalnością, wygodą i prostą elegancją. Mogą mieć rozmaite wielkości, kolory oraz być wykonane z różnych materiałów.

Wanny owalne – to również są wanny, które wyłoniły się z tych klasycznych. Ich ponadczasowa stylistyka nie wychodzi z mody i choć dziś spotykane są w mniejszej liczbie domów i mieszkań, to jednak nie można powiedzieć, że nie są cenione. Często spotyka się wanny owalne wolnostojące w dużych łazienkach. Mogą mieć bardzo proste w swojej formie lub bogato zdobione. Nie bez  znaczenia jest materiał, z jakiego zostały wyprodukowane oraz wielkość. Zawsze są atrakcyjne, wygodne i funkcjonalne.


Wanny trójkątne – to przede wszystkim wanny narożne symetryczne i niesymetryczne. Pierwsze z nich mają dwa boki tej samej wielkości i zajmują sporo miejsca. Są bardzo wygodne i często wyposażone w siedzisko, uchwyty oraz inne udogodnienia. Asymetryczne to takie, których jeden bok jest dłuższy, a drugi krótszy, przy czym ta dysproporcja może być większa lub mniejsza. Dzielą się dodatkowo na wanny prawe i lewe, więc trzeba dobrze zastanowić się, o jaką nam chodzi.

Jest to ważne, gdyż muszą się dobrze wpasować w przygotowane dla nic miejsce. Uważajmy więc, z której strony ma być bok krótsza, a z której dłuższy, bo to nie jest obojętne.

Wanny okrągłe – zajmują sporo miejsca, więc nadają się raczej do większych łazienek. Częstym rozwiązaniem aranżacyjnym dla takich wanien jest wpuszczanie ich w podłogę i obudowanie płytkami. Jest w nich na tyle miejsca, że może z nich jednocześnie korzystać więcej, niż jedna osoba :) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz