Wanna łazienkowa - co jest istotne w trakcie zakupu?

Jesteś tutaj:

Wanna łazienkowa - co jest istotne w trakcie zakupu?

3,8/5 (11 ocen)

Wanny łazienkowe, przez jednych uwielbiane, przez innych po prostu używane, ale przez wszystkich chyba uznawane są za najważniejszy element wyposażenia łazienek. Nawet Ci, którzy preferują natryski, od czasu do czasu lubią zażywać kąpieli w wannie. Żeby zawsze była ona komfortowa i przyjemna, trzeba wybrać dobrą wannę. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Piszemy o tym w dalszej części artykułu.


Rodzaje wanien


Zasadniczym podziałem wanien jest to, z jakiego materiału są wykonane. Wśród nich mamy modele żeliwne, stalowe, akrylowe, kamienne. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Wanny żeliwne – cechują się solidnością i trwałością.  Są ciężkie, odporne na uderzenia, zarysowania, odkształcenia czy uszkodzenia od środków chemicznych. Napełnione ciepłą wodą podtrzymują jej temperaturę, ale gdy są puste, stają się zimne i dość nieprzyjemne w dotyku.  Swoim wyglądem najczęściej nawiązują do stylu retro, dlatego świetnie wkomponowują się w łazienki urządzone według takich kanonów. Niestety wśród nich nie ma dużego wyboru pod względem kolorystyki i kształtu. Najczęściej spotyka się żeliwne wanny w kolorze białym i o kształcie prostokątnym.

Wanny stalowe – pokryte są emaliami nowej generacji, które dają im duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ich waga nie jest tak duża, jak żeliwnych. Mają też różne kolory, kształt i rozmiary. Charakterystyczne w tych wannach jest to, że nawet napełnione ciepłą wodą pozostają zimne, przez co woda w nich szybciej stygnie.

Wanny akrylowe – najlżejsze ze wszystkich typów wanien łazienkowych. Mogą mieć bardzo różne kolory, kształt i rozmiary. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, więc łatwo utrzymać ją w czystości. Dobrze trzymają ciepło wody. Niestety łatwo jest je porysować. Niektórzy producenci oferują modele powleczone mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym, która trochę wzmacnia powierzchnię. Są też wersje ze specjalną warstwą środka antybakteryjnego dodawanego jeszcze podczas procesu produkcyjnego.


Wanny kamienne – ciężkie, drogie i wyjątkowe. Zazwyczaj praca nad jednym modelem trwa dość długo. Mimo, że kamień kojarzy się z czymś zimnym, wanny z tego materiału nie są zimne. Kamień we wnętrzu domu przejmuje jego temperaturę, a nalana do jego wnętrza ciepła woda, dodatkowo go ogrzewa i długo utrzymuje swoją temperaturę.
Wanny z kamienia naturalnego są wyjątkowe w swoim wyglądzie. Mają nietuzinkowe kształty, czasem wręcz ekstrawaganckie. Są naprawdę wyjątkowo dekoracyjne i trwałe.

Wanna łazienkowa

Wanna łazienkowa

Różne kształty i wymiary


Ze względu na swoje kształty wanny dzieli się na cztery główne grupy:

- prostokątne – różnią się rozmiarami, a także kształtem wewnątrz wanny oraz jej głębokością i pojemnością. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz