Baterie wannowe - rodzaje i właściwy dobór

Jesteś tutaj:

Baterie wannowe - rodzaje i właściwy dobór

3,1/5 (10 ocen)

Z uwagi na fakt, że amatorów kąpieli w wannie nie ubywa, producenci armatury z tym związanej nie ustają w zaopatrzeniu rynku w ciekawe, estetyczne i wygodne baterie. To od nich często zależy zarówno wielkość strumienia wody, jak i jego temperatura. Duże znaczenie ma tu również ich wygląd, gdyż przyjemniej jest kąpać się w pięknej i wygodnej wannie z atrakcyjnymi pokrętłami i uchwytem prysznicowym. Przyjrzyjmy się więc, co obecnie możemy znaleźć w ofercie producentów.


Rodzaje baterii wannowych


Wybór różnego typu baterii do wanny jest tak duży, że każdy bez większego trudu znajdzie coś odpowiedniego na swoje potrzeby.

Baterie ścienne, natynkowe - cała bateria jest zamocowana i widoczna na ścianie. Są dwa typy takich baterii:

- dwuuchwytowe – posiadające dwa zawory. Osobny dla zimnej i osobny dla ciepłej wody oraz przełącznik wanna-prysznic.  

- jednouchwytowe – mają tylko jeden uchwyt, którego ustawienie decyduje o temperaturze oraz sile strumienia lejącej się wody.  

Baterie termostatyczne - gdzie dopływem wody do baterii steruje głowica termostatyczna z umieszczonym w jej wnętrzu rdzeniem wypełnionym ciekłym woskiem. Reaguje on bardzo szybko na zmiany temperatury i ciśnienia wody. Pokrętłem ustawia się odpowiednią temperaturę, a drugim uchwytem odkręca wodę i wówczas bateria automatycznie dopasowuje temperaturę płynącej wody. Jeśli następuje zmiana ciśnienia czy temperatury dopływającej do niej wody, termostat natychmiast to wychwyci i ustabilizuje na wskazanych parametrach.

Bateria wannowa

Bateria wannowa

- Baterie podtynkowe – cały mechanizm baterii ukryty jest pod tynkiem. Na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła i ujście wody. Dostępne są jedno i dwuuchwytowe wersje, jak i termostatyczne. Cieszą się znacznie większym przepływem wody, około 50 l/min, więc polecane są do dużych wanien.


Baterie stojące na jednym z brzegów wanny w odpowiednich do tego otworach.

Baterie wielootworowe – również montowane są na brzegach wanny albo na jej obudowie. Czasem, ze względu na znaczny ciężar takiej armatury, lepiej jest je zamocować na oddzielnej półce przy wannie.

Bateria wannowa

Bateria wannowa

Inne rozwiązania


Nowe technologie i współpracujący z nimi projektanci nie ustają w poszukiwaniach atrakcyjnych pomysłów także w dziedzinie doprowadzania wody do wanny. Jednym z nich, niezwykle atrakcyjnym, są zestawy napełniająco-odpływowo-przelewowe. Zastępują one wylewkę wannową, pełnią funkcję przelewu oraz umożliwiają podnoszenie i opuszczanie automatycznego korka. Ich zaletami jest niebanalna estetyka, ciche i szybkie napełnianie wanny, gdyż woda spływa tu po ściance. Często też mają zawór zwrotny, który uniemożliwia zassanie brudnej wody z wanny do instalacji wodnej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz