Baterie do zlewozmywaków kuchennych - nie taki prosty wybór

Jesteś tutaj:

Baterie do zlewozmywaków kuchennych - nie taki prosty wybór

3,4/5 (17 ocen)

Baterii do zlewozmywaków kuchennych nie powinno się kupować jedynie według ich zalet estetycznych. Niezwykle ważne, jeśli nie ważniejsze, są cechy funkcjonalne, które zadecydują o tym, czy korzystanie ze zlewu i wody będzie wygodne. Właściwie dobrana bateria kuchenna może w znaczny sposób ułatwić i przyspieszyć przygotowywanie posiłków, a także sprzątanie po nich. W naszym artykule znajdą Państwo kilka praktycznych wskazówek, na co zwracać uwagę wybierając baterię do zlewozmywaka w kuchni.


Rodzaje baterii do kuchni


W zasadzie wyróżnia się dwa najważniejsze typy baterii kuchennych:

- Baterie ścienne – montuje się je na wysokości około 25-35 cm na ścianie nad zlewozmywakiem. Są one bezpośrednio połączone z rurami ciepłej i zimnej wody.

- Baterie stojące (sztorcowe) – mocuje się w specjalnym otworze zlewozmywaka albo (w niektórych wersjach) na blacie obok zlewozmywaka. W tego typu bateriach bardzo ważny jest zakres obrotu. Największy sięga nawet 360°, ale najpopularniejsze są te o obrocie 120°. Do jednokomorowych zlewozmywaków spokojnie wystarczy zakres 90°.

Klasyczna bateria zlewozmywakowa z pokrętłami

Klasyczna bateria zlewozmywakowa z pokrętłami

Inny podział baterii do zlewozmywaków to takie, w którym wyróżnia się:

- baterie bezdotykowe,

- baterie z prysznicem lub bez prysznica

- baterie świetlne

- baterie bezciśnieniowe,

- specjalne baterie pod uchylne okno składane,

- baterie z metalową lub granitową powierzchnią,   

- baterie niskie lub wysokie.

Stojąca bateria zlewozmywakowa

Stojąca bateria zlewozmywakowa

Dobrze dobrana wylewka


Wylewka w baterii, to nic innego, jak „rurka”, z której leje się woda :) Wyjaśniamy to, gdyż nie wszyscy znają tę nazwę. Tymczasem ta część jest niezwykle ważna, zwłaszcza w kuchennym zlewozmywaku. Źle dobrana wylewka sprawia wiele kłopotów podczas korzystania z niej. Może, na przykład, rozchlapywać wodę na boki i na osobę stojąca przy zlewie, może zahaczać o elementy zlewozmywaka lub rzeczy w jego pobliżu, wreszcie może po prostu przeszkadzać w normalnym korzystaniu ze zlewozmywaka.

Dlatego wybierając baterię do kuchni, musimy wcześniej wiedzieć, jak duży będzie zlewozmywak i z ilu komór ma się składać, czy bateria będzie umieszczona na ścianie czy od dołu, czy będzie na środku zlewu czy z boku na blacie. Dodatkowymi, istotnymi informacjami jest przeciętny wzrost osób, które będą korzystały z baterii. Zarówno za nisko, jak i zbyt wysoko umieszczona wylewka będzie niewygodna w użyciu.


A zatem kształt i zasięg wylewki powinien być dopasowany do wielkości i kształtu zlewozmywaka oraz wzrostu właścicieli. Poprawnie dobrana to taka, z której strumień wody pada na środek komory (komór) nie rozpryskując się dookoła zlewu.
Do standardowego, a więc dużego, dwukomorowego zlewozmywaka warto wybrać baterię obrotową, której wylewka będzie prawidłowo usytuowana nad obiema częściami zlewu.

Nowoczesna bateria zlewozmywakowa

Nowoczesna bateria zlewozmywakowa

Kwestia estetyki


Wspomnieliśmy już, że bateria powinna pasować do zlewozmywaka także pod względem wyglądu. Liczy się więc jest styl wielkość i kolor. Należy uważać na odcienie srebra czy złota. Możemy na przykład kupić zlewozmywak w srebrnym odcieniu, a potem w innym sklepie srebrną baterię nie przeczuwając, że kiedy je ze sobą zestawimy, efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Najlepiej jest kupować oba elementy razem i zestawiać jedno z drugim sprawdzając kolory, rozmiary i stylistykę. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do wyboru, poprośmy o pomoc obsługę sklepu lub polećmy to zadanie specjalistom od aranżacji wnętrz.

Nowoczesna bateria zlewozmywakowa - stojąca

Nowoczesna bateria zlewozmywakowa - stojąca

Przydatne udogodnienia


Ponieważ bardzo lubimy ułatwiać sobie pracę, a jeśli do tego dochodzi możliwość oszczędzania energii, wody czy gazu, to jeszcze lepiej. Dlatego producenci nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które poprawią komfort pracy w kuchni.
Do urządzeń najchętniej nabywanych należą między innymi wyciągana wylewka, baterie termostatyczne, ceramiczna głowica, perlator i pierścień na głowicy lub przycisk na korpusie baterii. Warto przyjrzeć się zadaniom spełnianym przez te udogodnienia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz