Jak urządzić małą kuchnię?

Jesteś tutaj:

Jak urządzić małą kuchnię?

3/5 (45 ocen)

Małe kuchnie najczęściej są domeną mieszkań w blokach i kamienicach, gdyż ci, którzy projektują domy jednorodzinne zazwyczaj dbają o odpowiednią przestrzeń w tym nader ważnym dla każdej rodziny pomieszczeniu. Niestety mieszkańcy bloków muszą zmierzyć się z zadaniem urządzenia małej kuchni. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to już takie beznadziejne przedsięwzięcie. Istnieje sporo możliwości na funkcjonalną aranżację małych kuchni.


Nie załamywać rąk!


Choć na pierwszy widok możemy doznać szoku, jak na kilku metrach kwadratowych pomieścimy tyle potrzebnych rzeczy, kuchenkę, zlewozmywak, lodówkę, zmywarkę, mikrofalówkę, szafki na garnki, zastawę, produkty i na wiele innych rzeczy, to kiedy ukończymy pracę, będziemy mile zaskoczeni, że się nam udało. Aby tak naprawdę się stało, trzeba będzie trzymać się kilku ważnych zasad i pójść na kilka istotnych kompromisów.

Najpierw staniemy przed zadaniem oszacowania, jak mała jest kuchnia, jaki ma kształt, czy jest dobrze oświetlona. Potem dopiero zaczną się prawdziwe zmagania, na co znajdzie się miejsce, a czego nie uda nam się w niej ulokować. Trzeba też będzie wybrać kolory ścian, podłogi, mebli oraz ogólny styl, w jakim urządzimy kuchnię. Najlepszym wyjściem jest, oczywiście, powierzenie zadania aranżacji profesjonalistom, ale nie jest to koniecznością. Zobaczmy, na co zwracać uwagę urządzając małą kuchnię.


Konieczne ustępstwa


Niestety, ponieważ kuchnia nie jest z przysłowiowej gumy, nie da się w niej umieścić tyle sprzętu i mebli, co w kuchniach o normalnych proporcjach. Kompromisy okazują się więc nieodzowne. Zastanówmy się więc, co naprawdę będzie konieczne w naszej kuchni. Na pewno przyda się kuchenka, ale może da się wykorzystać samą płytę kuchenną lub indukcyjną. Jeśli chodzi o piekarnik, to bez większego problemu znajdziemy kuchenkę mikrofalową z opcją piekarnika. Podobnie wskazane jest zakupienie lodówki z wbudowanym zamrażalnikiem, a nie dwóch osobnych urządzeń. Zlewozmywak wybierzmy raczej z jedną komorą lub najwyżej półtora komorowy.

Mała kuchnia

Mała kuchnia

Meble do małej kuchni


Wbrew pozorom nie powinno się obwiesić wszystkich ścian szafkami, bo przestrzeń jeszcze bardziej się zacieśni. Zdecydujmy się raczej na kilka otwartych półek i relingi, a kilka szafek, które musi znaleźć się w kuchni, wyposażmy w drzwiczki przesuwne lub otwierane do góry. Nie wybierajmy szafek w ciemnych kolorach, które optycznie pomniejszają wnętrze. Do niewielkich kuchni najlepsze są meble jasne i przeszklone.


Należy koniecznie regularnie sprawdzać ich zawartość, zwłaszcza szafek, w których przechowujemy zapasy żywności. Na bieżąco usuwajmy to, co nie nadaje się do spożycia, by nie zabierało tak cennego miejsca. Nie kupujmy też więcej garnków i innych naczyń, niż potrzebujemy. Utrzymanie porządku i przydzielenie miejsca każdej rzeczy, pozwoli na zachowanie funkcjonalności i komfortu korzystania z kuchni.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mobilnego wyposażenia, to znaczy mebli na kółkach. Dzięki nim wszystko można wysunąć, przesunąć, a nawet całkiem wystawić z kuchni i tym samym dostosować przestrzeń do potrzeb danej chwili. Równie sprawdzone są wszelkie wysuwane blaty i stoliki, które po zakończeniu pracy, chowa się, by nie zabierały miejsca i nikt się o nie obijał.

Mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia w bloku

Pomocne akcesoria


Producenci znają problemy związane z umeblowaniem małych kuchni, dlatego wychodzą naprzeciw klientom z kilkoma bardzo przydatnymi pomysłami.

- Kosze cargo – specjalnie zaprojektowanie do zamocowania w szafkach. Dzięki nim mieści się w nich znacznie więcej garnków i produktów (200 – 1200 zł).

- Relingi i koszyki podwieszane – wspomniane już wieszaki na akcesoria kuchenne (50 – 200 zł). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz